آشنایی با بخش‌های مختلف در ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی

آشنایی با بخش‌های مختلف در ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی

اگر شخصی ناهنجاری فکی داشته باشد ولی به دلیل پایان سن بلوغ و اتمام رشد، امکان اصلاح رشد فک وجود نداشته باشد دو راهکار برای درمان ارتودنسی او وجود خواهد داشت، ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی و ارتودنسی همراه با جراحی فک. در صورتی که شدت مشکل در ناحیه فک بیمار  شدید نباشد و از طرفی انتظار بیمار از درمان ارتودنسی تنها در حد بهبود ظاهری و ردیف شدن نسبی دندان‌ها باشد می‌توان گزینه جراحی فک و صورت را منتفی دانسته و با ارتودنسی به تنهایی بدون جراحی فک اقدام به ردیف کردن دندان‌ها کرد که این کار ظاهر ناهنجاری‌های فک را نیز تا حدودی می‌پوشاند و ناهنجاری فک بسیار کمتر نمایان خواهد بود. این درمان که به نوعی برای جبران اختلال فکی بکار می‌رود در اصطلاح ارتودنسی جبرانی یا ارتودنسی کاموفلاژ نامیده می‌شود. بخش‌های مختلف این ارتودنسی که در این مقاله بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد عبارتند از: براکت،سیم،کش،…

ارتودنسی کاموفلاژ (جبرانی ) به عنوان یک گزینه درمانی این امکان را به شما می‌دهد که  در صورتی که ناهنجاری‌های  اسکلتی  شما خفیف تا متوسط باشد و شما  قصد انجام ارتودنسی بدون جراحی را داشته باشید این عمل را امکان پذیر نماید. دلایل نیاز به ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ عبارتند از: انحراف، جابجایی، تنگی و عقب و جلو بودن فک. هدف از این نوع ارتودنسی اصلاح روابط دندانی است که به وسیله ارتودنسی جابجایی و استتار دندان‌ها در فک صورت می‌گیرد.  به طوری که  روی هم قرار گرفتن دندان‌ها قابل قبول باشند و زیبایی ظاهری صورت را به همراه داشته باشند. وسایل و تجهیزاتی که در این نوع ارتودنسی به کار می‌روند عبارتند از:  archwires,  rubber-bandsو بخش‌های مختلف دیگر که در این مقاله با همه آن  قسمت‌ها آشنا خواهید شد.

متخصصان در کلینیک ما آماده ارائه خدمات در زمینه ارتودنسی دندان با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

روش مولتی لوپ (MEAW) برای ارتودنسی بدون جراحی فک


قبلا سخت ترین انواع مال اکلوژن برای درمان در ارتودنسی کلاس III (رشد کم فک بالایی و رشد بیش از حد فک بالا ) و مال اکلوژن‌های اپن بایت قدامی بودند. چنین مواردی همچنان اغلب با ترکیبی از ارتودنسی و جراحی فک درمان میشوند. مال اکلوژن‌های اپن بایت قدامی با جراحی موثر بر بخش خلفی فک فوقانی اصلاح میشوند و اصلاح کلاس III و اپن بایت قدامی شامل جراحی بازسازی قدامی-خلفی یکی یا هر دو فک بالا و پایین است. این نوع درمان اغلب طولانی و بسیار گران است و شامل دوره بهبودی چشمگیری می‌باشد. جراحی فک معمولا تا اواخر نوجوانی به تعویق می‌افتد تا اطمینان حاصل شود که رشد صورت کامل شده است. اگرچه این امر احتمال شکست درمان و رشد بیش از حد را کاهش می‌دهد، اما اغلب اتفاق می ‌افتد و در این صورت اغلب جراحی، مورد نیاز است. یک تکنیک درمان جایگزین وجود دارد که نیازی به جراحی فک وجود ندارد. تکنیک MeAW ( آرچ وایر چند حلقه ای گوشه دار)  ایجاد شده است. با استفاده از نوارهای لاستیکی و فعال سازی بسیار خاص با این آرچ وایر، حتی شدیدترین مال اکلوژن‌ها را می‌توان در یک تا دو سال درمان ارتودنسی اصلاح کرد. اپن بایت‌های قدامي با جلو آمدن دندان‌های خلفی بسته می‎شوند و دندان‌های جلو قادر به همپوشانی با همدیگر هنگام بستن فک پایین می‌شوند. از آن جایی که دندان‌های قدامی برای بستن نیش جلو نمی‌آیند، ظاهر قابل توجهی که در غیر این صورت رخ می‌دهد وجود ندارد. اصلاح کلاس III بوسیله ترکیبی از تغییر موقعیت بالا، حرکت عقب و سازگاری فک پایین، درست کردن دندان‌های عقب و تغییر زاویه ای که در آن دندان‌های بالا و پایین نسبت به یکدیگر دارند، انجام می‌شود. در هر دو درمان جراحی و MEAW، دندان‌های آسیاب سوم بالا و پایین باید کشیده شوند. مکان برش‌های جراحی قبل از عمل جراحی نیاز به کشیدن آن‌ها دارد، در حالیکه در روش MEAW دندان آسیاب دوم در جهت دندان‌های سوم حرکت می‌کند و نیاز به کشیدن آن‌ها قبل از قرار دادن آرچ وایرهای چند حلقه ای وجود دارد. متقاضیان برای درمان جراحی و MEAW گاهی اوقات میل به تغییر ظاهر خود را دارند. اصلاحات بیشتر در چهره با جراحی فک ممکن است تا روشMEAW بعد از اتمام درمان ارتودنسی با ایمپلنت‌های گونه و یا جراحی چانه این اتفاق می‌افتد که هر دو روش جراحی بسیار کم تهاجمی‌تر از جراحی فک هستند.

انواع تجهیزات مورد استفاده در ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی


وسایل ارتودنسی کاموفلاژ عبارتند از:

براکت

انواع براکت مورد استفاده در ارتودنسی کاموفلاژ عبارتند از:

براکت‌های فلزی

 • براکت‌های فلزی نقره ای
 • امکان استفاده از لیگاتورهای رنگی
 • قطعات ضد حساسیت بریس‌های فلزی
 • اندازه کوچک براکت
 • مواد با دوام بالا
 • برای نوجوانان توصیه می‌شود.
 • حتی درمان مال اکلوژن پیچیده

براکت‌های پرسلینی (زیبایی)

 • براکت‌های دارای زیبایی بیشتر
 • براکت‌ها تقریبا نامرئی هستند بنابراین خیلی متمایزند.
 • براکت‌های شیری – رنگ نزدیک به رنگ دندان طبیعی
 • دوام و دقت بالا
 • توسط اغلب بیماران از میان کلیه بریس‌ها انتخاب می‌شوند.

براکت‌های ICE سفایر

 • ساخته شده از یاقوت کبود تک بلور، براکت‌های شفاف
 • ظاهر کم و اندازه کوچک، براکت را کمتر قابل مشاهده می‌کند که اجازه می‌دهد شجاعانه و به صورت باز لبخند بزنید.
 • سطح صاف و حاشیه‌های گرد اطراف گره‌های براکت می‌تواند خطر تحریک را کاهش دهد.

براکت‌های خود سفت شونده، سیستم دیمون

 • فن آوری نوین درمان ارتودنسی
 • براکت خود سفت شونده، به صورت سفارشی، فن آوری پیشرفته آرچ وایر
 • در اکثر موارد نیازی به کشیدن یا بسط دهنده وجود ندارد.
 • مکانیزم لغزشی فشار روی دندان را کاهش می‌دهد.
 • زمان درمان کوتاه تر
 • مراجعات کمتر، بهداشت آسان تر به علت عدم وجود لیگاتور

اینسیگنیا

 • فن آوری مدرن و پیشرفته
 • تجسم سه بعدی – اینسیگنیا بهترین طرح درمان ارتودنسی را با استفاده از ظاهر دندانی واقعی سه بعدی ایجاد می‌کند.
 • برنامه ریزی درمان دیجیتال
 • درمان سفارشی
 • اکثر موارد بدون کشیدن دندان درمان می‌شوند.
 • درمان دقیق و قابل پیش بینی
 • فرصت مشاهده لبخند جدید قبل از شروع درمان
 • زمان کوتاهتر درمان
 • تعداد مراجعات کمتر برای کنترل درمان
 • درد و ناراحتی کمتر در طی حرکات دندان
 • نتایج با کیفیت بالا و قابل پیش بینی
 • برای هر گروه سنی

آرچ وایر

آرچ وایر سیم نازک فلزی است که تمام براکت‌های دندان‌ها را به هم متصل می‌کند و دور دندان‌ها پیچیده می‌شود. این وسیله با براکت‌ها به عنوان منبع نیروی مناسب برای اصلاح دندان‌های کج، هم ترازی و سایر ناهنجاری‌ها عمل می‌کند تا دندان‌ها را در موقعیت صافی قرار دهد. گاهی اوقات سیم ممکن است بسته به مواد غذایی که مصرف می‌کنید (مثل آب نبات‌های سفت، چیپس، سبزیجات و غیره) بشکند یا سیم‌ها ممکن است به سمت عقب دهان شما کشیده شوند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، احساس می‌کنید که آرچ وایر در تماس با لثه‌های شما قرار دارد. به دفعات ممکن است این سیم‌ها باعث ایجاد زخم‌های کوچک در یا بریدگی‌هایی روی لثه‌ها و گونه‌ها شوند، بنابراین نباید آن‌ها را نادیده بگیرید. لیگاتور یک کش الاستیک کوچک در اطراف هر براکت است که آرچ وایر را به براکت متصل می‌کند و آن را در محل نگه می‌دارد. معمولا متخصصین ارتودنسی لیگاتورها یا کش‌ها را در هر مراجعه تعویض می‌کنند و از بین رنگ‌های مختلف می‌توانند انتخاب شوند.

تجهیزات

هرچه متخصص ارتودنسی شما به دندان‌هایتان متصل می‌کند یا از آن استفاده می‎کنید که دندان‌هایتان را حرکت می‌دهد یا شکل فک شما را تغییر می‌دهد.

نوار

حلقهای فلزی است که به دندان شما می‌چسبد و به طور کامل در اطراف آن قرار می‌گیرد. نوراها راهی برای اتصال براکت‌ها به دندان‌های شما را فراهم می‌کنند.

پیوند

مهر و موم ایجاد شده توسط سیمان ارتودنسی است که وسایل ارتودنسی کاموفلاژ شما را در محل نگه می‌دارد.

فنر سیم پیچ

فنری که بین براکت‌های شما و روی آرچ وایر قرار می‌گیرد تا فاصله بین دندان‌های شما را باز کند.

کش (نوار پلاستیکی)

یک نوار لاستیکی کوچک که بین نقاط مختلف تجهیزات شما قرار می‌گیرد تا فشار را برای حرکت دادن دندان‌ها به موقعیت جدید خود ایجاد کند.

گره کشی

کش لاستیکی کوچک که در اطراف براکت شما قرار می‌گیرد، و برای نگهداری از آرچ وایر در جای خود استفاده می‌شود. در رنگ‌های گوناگونی عرضه می‌شوند.

هدگیر

هدگیر از یک دستگاه سیمی خارجی به نام کمان صورت استفاده می‌کند تا به آرامی رشد صورت و فک شما را با حرکت دندان‌ها به موقعیت مناسب هدایت کند. این نیرو توسط یک نوار آویزان به فنر در گردن یا سر بند به کمان صورت وارد می‌شود. تسمه‌ها دارای ایمنی هستند که در صورت کشیده شدن یا گره خوردن، قطع می‌شود.

تیوب هدگیر

یک اتصال گرد، توخالی روی نوار پشتی است. کمان درونی هدکیر شما در آن قرار می‌گیرد.

وسیله هربست

دستگاه هربست، با تشویق فک پایین به حرکت رو به جلو و دندان‌های آسیاب بالا به عقب، اور بایت را کاهش می‌دهد. این دستگاه ثابت به طور عمده برای کودکان کوچک و در حال رشد کاربرد دارد و در حدود ۱۲ تا ۱۵ ماه استفاده می‌شود.

قلاب

یک بازوی جوش داده شده یا متحرک که کش‌ها به آن متصل می‌شوند.

لیگاتور

یک سیم نازک که آرچ وایر را در براکت نگه میدارد.

سپر لب

سپر لبه یک آرچ وایر است که به یک قطعه قالب پلاستیکی متصل است. سپر لب، دندان آسیاب روی فک پایین را عقب نگه می دارد تا فضای بیشتری برای دندان‌های دیگر شما ایجاد کند.

محافظ دهان

دستگاهی که در هنگام ورزش یا فعالیت‌های خشن از دهان شما محافظت می‌کند.

بسط دهنده کام

وسیله ای که فک بالای شما را پهن تر می‌کند.

نگه دارنده

دستگاهی که پس از بریس‌ها استفاده می‌شود، و به دندان‌های بالا و یا پایین شما متصل می‌شود تا آنها را در محل مناسب نگه دارد. برخی از نگهدارنده‌ها قابل جابجایی هستند، در حالی که سایر آن‌ها به چند دندان کناری متصل می‌شوند.

جدا کننده یا فاصله انداز

حلقه کشی کوچک که قبل از اتصال کش‌ها، فضایی بین دندان‌های شما ایجاد می‌کند.

سیم گره

یک سیم نازک که دور براکت‌های شما پیچیده می‌شود تا آرچ وایر را در محل نگه دارد.

وکس

وکس برای جلوگیری از تحریک لب‌ها توسط بریس، استفاده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *