آشنایی با بریس های(براکت)ارتودنسی:نقش اصلی در مرتب کردن دندان ها

آشنایی با بریس های(براکت)ارتودنسی نقش اصلی در مرتب کردن دندان ها

هنگامی که صحبت از درمان ارتودنسی می شود، گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارند. انتخاب نوع مناسب بریس برای شما و نیازهای ارتودنسی شما دشوار نیست. دکتر با شما مشورت خواهد کرد تا دریابید که چه نوع بریسی به تناسب نیازهای شما مناسب خواهد بود و به دندان هایتان در جهت هماهنگی ایده آل کمک می کند و در بهترین حالت برای شما به عنوان بیمار مناسب است. از انواع مختلفی از بریس ها که می توانید انتخاب کنید، برخی از آنها برای انواع مختلف بیماری های ارتودنسی مناسب تر هستند.

در درمانهای ارتودنسی اغلب برای گرفتن و هدایت دقیق دندانها، نیازمند استفاده از فشار و نیروی دقیق و کاملاً کنترل‌شده هستیم. بریسها وسیله ای هستند که اینکار را در ارتودنسی انجام می دهند و می‌توان با استفاده از آن ها به این هدف رسید. انواع بریس های مورد استفاده در ارتودنسی عبارتند از:بریس های ثابت,بریس های لینگوال یا پشت دندانی و بریس های متحرک. در این مقاله با انواع بریس های ارتودنسی به طور کامل آشنا خواهید شد.

متخصصان ما در کلینیک ما آماده ی ارائه خدمات در زمینه ارتودنسی دندان با استفاده از بهترین امکانات به شما می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های  ما  تماس حاصل فرمایید.

 

انواع بریس های ارتودنسی


انواع بریس هایی که امروزه در زمینه ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

بریس های ثابت

 در حال حاضر این روش به عنوان “استاندارد طلایی” به جای جا به جایی دندان ها و اصلاح مالاکلوسیون، در نظر گرفته شده است. این بریس ها از مواد با دوام ساخته شده است و می توانند برای حرکت دادن دندان های پیچیده و دشوار مناسب باشند. اما آنها “مسیر قطار”، “دندان های حلزونی” یا “دهان فلزی” نیستند که بعضی از ما از دوران کودکی می توانیم به یاد بیاوریم. امروزه آنها از براکت های مینیاتوری تشکیل شده اند که مستقیما به جلوی دندان ها متصل می شوند، به طوری که دندان های بیشتری و فلزات بسیار کمتری پس از لبخند زدن، نشان داده می شود. براکت هایی با باند وسیع تر که بر روی دندانها قرار می گیرند و سپس به آنها متصل می شوند، در یک زمان در سراسر دهان مورد استفاده قرار می گیرند، در حال حاضر، در صورت نیاز، برای دندان های عقبی که دیده نمی شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. سیمهای قوسی که از طریق براکت ها عبور داده شده اند، فشار ثابت، اما کنترل شده ای به دندان ها وارد می کنند و باعث می شوند در جهت دلخواه حرکت کنند، و نیز نازک تر هستند.

انواع بریس های ثابت عبارتند از:

بریس های فلزی

اغلب با عنوان “بریس های سنتی” نیز نامیده می شوند، بریس های فلزی دارای دو جزء اساسی هستند. براکت های فلزی که روی دندان ها قرار داده می شوند و سیم فلزی قابل انعطاف که از طریق براکت ها به منظور اعمال فشار به دندان ها و در نهایت حرکت دادن آن ها، استفاده می شود. این نوع بریس ها بیشتر در نوجوانان استفاده می شوند، زیرا آنها ارزان ترین نوع بریس هستند و اغلب سریع ترین راه برای انتقال دندان به مکان ایده آل شان می باشند. در گذشته، براکت ها و سیم های مورد استفاده برای بریس فلزی بسیار قابل دید بودند و می توانستند به کسانی که از آن ها استفاده می کردند به دلیل اندازه و بزرگی آنها، آزار دهنده باشند. بریس های فلزی امروزه به نسبت گذشته بسیار کوچکتر و کمتر قابل دیده شدن هستند. فن آوری های جدید همچنین سیم هایی را ایجاد کرده اند که دندان ها را سریع تر و با درد کمتری نسبت به انواع گذشته حرکت می دهند. بسیاری از نوجوانان نیز توانایی انتخاب رنگ نوارهای لاستیکی در اطراف هر یک از براکت ها را دارند، زیرا این امر به هر فرد این فرصت را می دهد تا بریس مورد استفاده خود را شخصی سازی کند.

از جمله مزایای بریس های فلزی عبارتند از:

  • بسیار مؤثر – سریع‌ترین روش صاف کردن دندان.
  • در هر بار مراجعه به ارتودنتیست می‌توانید همراه با بریس معمولی از اورینگ‌های رنگی نیز استفاده کنید.

بریس های ثابت علی رغم مزایای فراوان معایبی هم دارند مثلا شما نمی توانید پلاک ارتودنسی را حین تغذیه خارج کنید و ممکن است مانده غذا بین پلاکها و دستگاه ارتودنسی بماند از این رو توجه به مسواک زدن دندان‌ها به صورت صحیح برای جلوگیری از رنگ گرفتن دندانها و بیماری های لثه ضروری است.

بریس های سرامیکی 

بریس های سرامیکی زمانی جایگزین بسیار رایج برای بریس های فلزی بودند. از آنجایی که براکت ها از یک ماده سرامیکی ساخته شده اند که به همان رنگ دندان است، دیدن براکت های سرامیک روی دندان ها بسیار دشوار است. بسیاری از متخصصان ارتودنسی نیز از سیم هایی که به رنگ دندان های بیمار است، استفاده می کنند، بنابراین مشاهده همه اجزا در دهان تقریبا غیرممکن است. از آنجایی که بریس های سرامیکی بسیار کمتر از بریس های فلزی قابل دید هستند، پس از این که به بازار آمدند، تقاضای بالایی برای استفاده از آن ها بود. امروزه نیز برخی از ارتودنتیست ها این بریس ها را به بیمارانشان پیشنهاد می کنند. در حالیکه آنها گران تر از بریس های سنتی هستند، آنها به مراتب کمتر قابل مشاهده هستند و بیمار را سریع تر از بریس های متحرک درمان می کنند. با این حال، مانند دندان واقعی، براکت ها به راحتی می توانند رنگ بگیرند، در صورتی که بیماران اشتیاقی به برنامه تمیزکاری آن نداشته باشند، و بریس های سرامیکی و سیم های فلزی اغلب همان اندازه ناراحتی ایجاد می کنند که بریس های سنتی فلزی ایجاد می کردند.

از جمله مزایای بریس های سرامیکی عبارتند از:کمتر جلب‌توجه می‌کنند. سیم و فلز استفاده‌شده در بریس فلزی را می‌توان از فاصله نزدیک تشخیص داد

بخش های اصلی بریس فلزی

بخش های اصلی بریس فلزی

  • براکت ها: این براکت ها با توجه به نوع بریس شما متفاوت است، اما اساسا همه یکسان هستند. براکت یک مربع فلزی یا سرامیکی کوچک است که به هر دندان به صورت جداگانه چسبانده شده است. به یاد داشته باشید اگر براکت از دندان جدا شود، دندان در مسیر برنامه ریزی شده حرکت نخواهد کرد و نیاز به تعمیر می باشد.
  • سیم های کمانی: سیم فلزی که بر روی تمام براکت ها گره خورده است و در نتیجه به تمام دندان ها متصل می شود، با نام سیم کمانی نامیده می شود. فشار ملایمی که از سیم کمانی به دندان ها وارد می شود، همان چیزی است که به دندان های شما کمک می کند.
  • لیگاتورها، اورمالاست ها یا مدول ها: لیگاتورها، اوزمالاست ها یا مدول ها، باند های الاستیک بسیار کوچک هستند که سیم های کمانی را بر روی هر یک از براکت ها قرار می دهند. این ابزار می توانند در انواع مختلف رنگ ها باشند. بعضی از بریس ها نیازی به این ابزار ندارند زیرا خودشان به طور مستقیم متصل می شوند، این بدان معنی است که براکت خودش یک کلیپ فلزی دارد که سیم ها را روی براکت نگه می دارد.
  • قلاب ها: در انتهای درمان، قلاب ها روی سیم های کمانی قرار می گیرند تا زنجیرهای الاستیک یا نوارهای الاستیک به آن وصل شوند. زنجیر الاستیک به بستن هر گونه فضای خالی کمک می کند در حالی که باند های الاستیک به بالا و پایین بریس متصل می شوند تا به اصلاح دندان های جلو یا خطوط مرکزی دندان شما کمک کنند.

بریس های زبانی 

اساسا دقیقا مثل بریس های فلزی هستند، به جز اینکه در داخل دندان های جلویی استفاده می شوند نه در خارج آن، و بدینوسیله بریس های زبانی چندین مزیت مهم دارند. آنها می توانند به همان اندازه بریس های سنتی فلزی یا سرامیکی  متداول موثر باشند، اما از خارج از دهان دیده نمی شوند. آنها می توانند زمانی که فرد دهان خود را باز می کند، دچار پوسیدگی شوند، آنها به مراتب کمتر قابل مشاهده هستند و احتمالا از روی براکت ها و سیم ها در جلوی دندان دیده می شوند. بریس های زبانی چند نکته منفی دارند که آنها را انتخاب نامناسبی برای بسیاری از بیماران می کنند. تمیز نگه داشتن آن ها بسیار دشوار می باشد، زیرا کسی که از آن ها استفاده می کند، نمی تواند آنها را ببیند، و فرد استفاده کننده باید مراقبت بیشتری داشته باشد. این بریس ها همچنین می توانند صحبت کردن فرد را مشکل کنند. مانند تمام درمان های ارتودنسی، صحبت کردن هنگام استفاده از بریس مشکل است اما بریس های زبانی اغلب مشکل تر از انواع دیگر بریس می باشند. بریس های زبانی برای افرادی که دارای شرایط ارتودنسی شدید که نیازمند درمان گسترده هستند مناسب نیستند. و چون اغلب زمان زیادی نیاز دارند و اغلب گران تر از بریس های سنتی هستند، اکثر بیماران این نوع درمان را انتخاب نمی کنند.

ازجمله مزایای این بریس ها عبارتند از:

  • براکت لینگوال در پشت دندان‌های قرار داده می‌شود و تقریباً غیرقابل‌شناسایی است.
  • براکت لینگوال به شما اجازه می‌دهد که ظاهر طبیعی خود را در طول مدت درمان حفظ کنید.

بریس هایی که به تنهایی به دندان متصل می شوند

همانند بریس های سنتی فلزی و سرامیکی بریس های خود متصل شونده نیز از براکت و سیستم سیمی استفاده می کنند. اکثر ارتودنتیست ها امروزه از این نوع بریس ها استفاده می کنند اما بسیاری نیز هنوز از سیستم های سنتی تر استفاده می کنند. این نوع بریس ها به جای سیستم نگه دارنده لاستیکی، از براکت هایی استفاده می شود که به طور مستقیم سیم را نگه می دارد. این بریس ها غذای کمتری در خود نگه می دارند و نسبت به انواع دیگر بریس ها درد کمتری دارند و همچنین با این نوع بریس ها تعداد مراجعه های انجام شده به ارتودنتیست کمتر است. این نوع بریس ها را می توان در هر دو نوع فلزی و سرامیکی پیدا کرد، اما برای هر بیمار انتخاب مناسبی نیستند. در حالی که آنها دوره درمان کوتاه مدتی دارند، ممکن است تمام ویژگی هایی که بیمار نیاز به درمان ارتودنسی موفق دارد را ارائه ندهند.

بریس های متحرک


بریس های متحرک رایج ترین و موثر ترین سیستم غیر قابل مشاهده “بریس” در بازار است. در حالی که آنها برای هر بیمار ایده آل نیستند، ولی چندین مزایای مهم را شامل می شوند، از جمله به طور کامل نیاز به تمیز کردن دندان و اجزا بریس را حذف می کنند. آنها اساسا غیر قابل مشاهده هستند و هنگامی که بیمار از  آنها استفاده می کند، بسیار راحت تر از بریس های فلزی هستند. بریس های متحرک معمولا گران تر از انواع سنتی هستند و این سیستم هنوز راه حلی برای شرایط بسیار سخت ارتودنسی ندارد. با این حال، این انتخاب بسیار عالی برای کسانی است که خواستار یک درمان انعطاف پذیرتر برای مسائل مربوط به مرتب سازی استاندارد دندان هایشان هستند.

به این پست امتیاز دهید.
آشنایی با بریس های(براکت)ارتودنسی:نقش اصلی در مرتب کردن دندان ها
۵ از ۱ رای

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *