آشنایی با تجهیزات ارتودنسی متحرک و سهولت استفاده از بریس های متحرک

تجهیزات ارتودنسی متحرک وسایلی هستند که برای کمک به برنامه درمانی ارتودنسی شما و مختص دهان شما ساخته می‌شوند. برخلاف بریس‌ها و انواع دیگر تجهیزات ارتودنسی که به دندان شما متصل می‌شوند، تجهیزات ارتودنسی متحرک را می‌توان در صورت نیاز از دهان خارج کرد؛ مانند زمانی که می‌خواهید دندان‌های خود را تمیز کنید. متخصص ارتودنسی برنامه درمانی را مختص شما خلق می‌کند. برای یافتن بهترین برنامه درمانی که در آن نیاز به مراحل مختلف تنظیم نیست شما می‌توانید از تجهیزات ارتودنسی متحرک برای دست‌یابی به بهترین نتایج استفاده کنید.

به طور کلی درمان‌های ارتودنسی بر حسب نوع دستگاهی که ارتودنتیست به کار می‌گیرد به دو نوع اصلی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک تقسیم می‌شوند. در ارتودنسی ثابت، وسایل روی دندان‌ها چسبیده و بیمار نمی‌تواند آنها را از دهان خود بیرون آورد. در درمان‌هایی که ارتودنتیست از وسایلی استفاده می‌کند که بیمار می‌تواند آنها را از دهان خود خارج کند ارتودنسی متحرک به کار رفته است. در ارتودنسی متحرک، حرکت دندان‌ها بسیار محدود بوده و تسلط ارتودنتیست روی دندان‌ها نسبت به ارتودنسی ثابت کمتر است. از جمله تجهیزات ارتودنسی متحرک نیز می‌توان به بریس متحرک و نگهدارنده‌ها اشاره کرد.

متخصصان ما در کلینیک آمادهٔ ارائه خدمات در زمینهٔ ارتودنسی دندان با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

انواع وسایل ارتودنسی متحرک


تجهیزات ثابت (بریس‌ها)

تجهیزات کمکی

تجهیزات متحرک

بریس‌های معمولی

ارتودنسی دامون

بریس‌های شفاف

تجهیزات لینگوال (بریس‌هایی که پشت دندان قرار می‌گیرند

تجهیزات گسترش‌دهنده فک

هدگیر

هربست

ریتینرها (نگهدارنده‌ها)

تجهیزات کاربردی

اینویزیلاین ها

تجهیزات متحرک


ریتینرها

ریتینرها هم همانند تجهیزات ارتودنسی به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. داشتن اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از اینها به شما کمک می‌کند که بدانید هر کدام چه کاری انجام می‌دهند و چرا مورد استفاده قرار می‌گیرند، ریتینرها، چه ثابت و چه متحرک بخش مهمی از برنامه ارتودنسی شما هستند.
دو نوع ریتینر متداول، هاولی و اسیکس هستند. هر دو نوع ریتینر بر اساس نیاز شخصی فرد طراحی شده و برای ساخت آنها از قالب‌های دندانی که در طول درمان گرفته می‌شوند استفاده می‌شود.

ریتینرهای هاولی

تجهیزات هاولی واقعاً یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین ریتینرها هستند. این ریتینرها از استینلس استیل ساخته شده و توسط یک سیم که دور دندان پیچیده می‌شود در ترکیب با قوس آکریلیک که در سقف دهان قرار داده می‌شود درجای خود نگه داشته می‌شوند. احتمالاً از شما خواسته می‌شود که در اوایل دوره درمان آنها را در تمام ساعات در دهان قرار دهید اما پس از گذشت چند ماه، ما برای نگه داشتن دندان‌ها در جای درست خود قادر به کاهش ساعات مورد نیاز برای استفاده از آنها هستیم.

نگهداری از ریتینر هاولی:

 • این یک تجهیز نسبتاً شکننده است و شما باید از آن به خوبی مراقبت کنید تا لبخند شما
 • به طور موفقیت‌آمیزی بازیابی شود. ساخت یک ریتینر جدید یک هفته یا بیشتر طول می‌کشد و هر روزی که از آنها استفاده نکنید، احتمال بازگشت دندان‌ها افزایش می‌یابد. برای مراقبت صحیح از ریتینرها شما باید:
  • آنها را به طور روزانه تمیز کرده و باکتری‌ها و باقیمانده‌های غذا را از آن خارج کنید.
  • آنها را در برابر آب گرم و آب سرد محافظت کنید
  • در زمانی که از ریتینرها استفاده نمی‌کنید، آنها را در جعبه مخصوص خودشان قرار دهید.

تمیز کردن ریتینرهای هاولی:

 • تمیز کردن ریتینرها به سادگی تمیز کردن دندان‌ها است! آن را به آرامی با خمیردندان و مسواک نرم بشورید. همچنین شما می‌توانید آنها را چند مرتبه در هفته در محلول تمیزکننده دندان مصنوعی قرار دهید تا تازه مانده و همه جرم‌های آن که ممکن است در حفره‌های آن رفته باشد از بین بروند.

ریتینرهای اسیکس

ریتینرهای اسیکس بسیار شبیه به الاینرهای اینویزیلاین هستند. این ریتینرها به طور کامل از پلاستیک شفاف ساخته شده‌اند که باعث می‌شود کمتر از ریتینرهای سیمی قدیمی در دهان جلب توجه کنند و به همین دلیل شما می‌توانید آنها را از دهان خارج کرده و مسواک کرده و نخ دندان بکشید، آنها نیاز به مراقبت و تمیز کردن مرتب دارند. ریتینرهای اسیکس برخلاف ریتینرهای سیمی؛ همه قوس دندان را می‌پوشانند اما همانند ریتینرهای هاولی با قالب‌گیری متناسب با شکل دهان هر فرد ساخته می‌شوند.
در چند ماه اول شما باید این ریتینرها را مطابق دستور به طور مستمر مورد استفاده قرار دهید و فقط در هنگام غذا خوردن و برای تمیز کردن از دهان خود خارج کنید. پس از آن شما می‌توانید آنها را فقط در هنگام شب استفاده کنید.

 • مراقبت از ریتینرهای اسیکس

با استفاده مستمر و رعایت مرتب و منظم بهداشت یک ریتینر اسیکس باید به اندازه تمام طول درمان دوام داشته باشد. در زمان مراقبت از ریتینر شما باید:

 • ریتینر را هر مرتبه که از دهان خارج می‌کنید با آب سرد بشورید و دوباره آن را در جای خود قرار دهید
 • هر موقع که نیازی با استفاده از ریتینر ندارید آن را در جعبه پلاستیکی قرار دهید
 • ریتینر را پس از هر وعده غذایی با مسواک و آب سرد یا آب شیر و مسواک نرم بشورید
 • هرگز ریتینر را در آب داغ قرار ندهید زیرا می‌تواند باعث جمع شدن آن شود.
 • ریتینر را هر چند ماه یک مرتبه با محلول مخصوص بشورید

این ریتینرها بعد از بریس‌ها و برای مرتب ماندن دندان‌ها و جلوگیری از بازگشت دندان‌ها به عقب به کار برده می‌شوند. همچنین این ریتینرها برای ترمیم مشکلات جزئی دندانی در بزرگسالان نیز مورد استفاده قرا می‌گیرند.
مزایا:

 • متحرک بوده، استفاده از آنها در زندگی اجتماعی بیمار خللی ایجاد نمی‌کند
  با توجه به این که می‌توان آنها را از دهان خارج کرد، بیمار می‌تواند بهتر و بیشتر از آنها مراقبت کرده و آنها را تمیز نگه دارد

معایب:

 • آنها دندان را به میزان کمی جابجا می‌کنند
 • آنها فقط زمان‌هایی که استفاده می‌شوند مؤثر هستند؛ بنابراین برای بیماران منظم و مقید بهتر جواب می‌دهند

اینویزیلاین ها

اینویزیلاین ها که یک روش درمانی جایگزین بریس‌ها هستند، از الاینرهای پلاستیکی متحرک ساخته شده که به جای سیم‌ها و براکت‌ها، دندان‌ها را صاف می‌کنند. الاینرها نرم بوده و صاف روی دندان قرار می‌گیرند، اینویزیلاین ها تقریباً نامرئی هستند و می‌توان آنها را در هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کرد. به همین دلیل امروزه استفاده از اینویزیلاین ها یک روش عالی و راحت درمانی است. اینویزیلاین ها نسبت به بریس‌ها برخی مزایای منحصر بفرد دارند.
مزایا:

 • کاملاً نامرئی
 • راحت
 • تکنولوژی جدید
 • یکی از مزیت‌های اصلی این تجهیزات نسبت به تجهیزات دیگر ارتودنسی متحرک این است که برای جابجایی یک دندان مانند دندان آسیا می‌توان از یک قوس کامل استفاده کرد.
 • باز کردن دندان‌ها از هم نیز ممکن است یکی از مزایای استفاده از این تجهیزات برای بیمارانی که مشکل مفصل تمپروماندیبولار دارند باشد.

معایب:

 • نمی‌توان از آنها برای کودکان در حال رشد و درمان مشکلات شدید ارتودنسی استفاده کرد
 • تا حدودی تجربی بوده و رکوردهای کمی از درمان‌های تکمیل شده به این روش وجود دارد.

با استفاده از اینویزیلاین ها چه مشکلاتی را می‌توان درمان کرد؟

در سنین پایین با استفاده از اینویزیلاین ها فقط می‌توان مشکلات و مسائل جزئی ارتودنسی را درمان کرد. با توجه به مزایای این تکنولوژی، ما می‌توانیم از اینویزیلاین ها برای درمان طیف وسیعی از مشکلات ارتودنسی استفاده کنیم. اگر شما از هر کدام از مشکلات ارتودنسی که در زیر نام برده شده‌اند رنج می‌برید، استفاده از اینویزیلاین ها می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد:

 • نامرتب بودن و شلوغ بودن دندان‌ها
 • فاصله بین دندان‌ها
 • دندان‌های کج و نامرتب
 • کراس بایت
 • اندربایت

اوربایت

چه افرادی می‌توانند از اینویزیلاین ها استفاده کنند؟

تقریباً همه می‌توانند از ارتودنسی با اینویزیلاین ها استفاده کنند و مورد علاقه همه بیماران است. معمولاً استفاده از اینویزیلاین ها برای مشکلات ارتودنسی اولیه توصیه نمی‌شود. در سنین پایین، معمولاً استفاده از بریس‌ها بهتر جواب می‌دهد. بزرگسالان متخصص پرمشغله و نوجوانان فعال در فعالیت‌های اجتماعی، هر دو استفاده از اینویزیلاین ها را دوست دارند زیرا راحت بوده و ظاهر آنها را حفظ می‌کند. هر کسی در هر سنی می‌تواند از اینویزیلاین ها استفاده کند.

تجهیزات کاربردی

این تجهیزات در وهله اول برای بیماران جوان مبتلا به اوربایت شدید به کار برده می‌شوند. تجهیزات عملکردی، رشد فک پایین را با نگه داشتن آن در وضعیت رو به جلو تحریک می‌کنند. این تجهیزات برای بیمارانی که فک پایین آنها کوچک است بسیار مناسب است.
مزایا:

 • بهداشتی تر از بریس‌ها

معایب:

 • متحرک بودن، اثرات آنها کمتر قابل پیش‌بینی است. این تجهیزات برای کودکان بسیار با انگیزه که حداقل ۱۲ ساعت در شبانه روز از این تجهیزات استفاده می‌کنند مناسب است.

تجهیزات کمکی


تجهیزات گسترش‌دهنده ماگزیلاری

به این تجهیز، گسترش‌دهنده کام نیز گفته می‌شود. این تجهیز، فک بالایی باریک شده را با گسترش ساختار استخوانی کام، گسترش می‌دهد و پهن می‌کند. این تجهیز به خصوص برای ترمیم و اصلاح شلوغی دندان‌ها در دوران پیش آر بلوغ بسیار مؤثر است. در بیماران بالغ، سیستم ساختار ساگیتال ناسازگارتر و انعطاف‌ناپذیرتر بوده و احتمالاً فک گسترش یافته دوباره به حالت قبل بازمی‌گردد.

هدگیر

یکی از تجهیزات ارتودنسی که رشد رو به جلوی فک بالا را کاهش می‌دهد و آور بایت را اصلاح می‌کند، هدگیر است. هدگیر دو قسمت دارد، یک قسمت که به بریس‌های داخل دهان متصل می‌شود و یک مکانیزم ترکشن که روی جلوی سر یا پشت گردن قرار داده می‌شود. هدگیر را معمولاً در هنگام شب استفاده می‌کنند.

هربست


یکی از تجهیزات عملکردی ثابت، هربست است. این تجهیز، فک پایین را جلو نگه داشته و باعث تحریک رشد در جهت رو به جلو می‌شود. این تجهیز برای درمان اوربایت شدید در زمانی که فک پایینی رشد نکرده است به کار برده می‌شود.

سؤالات رایج در مورد ارتودنسی متحرک


سؤالات رایجی که اصولاً در مورد ارتودنسی و ارتودنسی متحرک پرسیده می‌شود عبارتند از:

چه مدت باید از بریس‌های متحرک استفاده کرد؟

برای این که درمان موفقیت‌آمیز باشد باید بریس‌ها حداقل ۲۲ ساعت از ۲۴ ساعت شبانه روز در دهان باشند و آنها را فقط در هنگام غذا خوردن، تمیز کردن و شرکت در ورزش‌های پربرخورد از دهان خارج کرد. در صورتی که این بریس‌ها به مدت مورد نیاز در دهان قرار داشته باشند، نتایج حاصله عالی بوده و طول دوره کامل درمان نیز کاهش می‌یابد. اگر این بریس‌ها مدت کمتری در دهان قرار گیرند، درمان پیشرفتی نداشته و نتیجه نخواهد داد. زمانی که بریس‌ها را برای غذا خوردن یا ورزش کردن از دهان خارج می‌کنید باید آنها را در یک جعبه ایمن و دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید. لطفاً به یاد داشته باشید که در صورت گم شدن یا آسیب‌دیدگی تجهیزات، جایگزین کردن یا تعمیر آنها مشمول پرداخت هزینه می‌شود.

آیا استفاده از این تجهیزات دردناک است؟

احتمالاً به مدت ۳ تا ۵ روز تا سازگار شدن عضلات و دهان با استفاده از این تجهیزات شما احساس ناراحتی می‌کنید. در صورت لزوم می‌توانید داروهای مسکن مانند آنهایی که برای تسکین سر درد مصرف می‌کنید را مصرف کنید. اگر به دلیل استفاده از بریس‌ها، یک قسمت مشخص از دندان‌ها دچار درد شده است باید بلافاصله به دو دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت امکان استفاده از بریس‌ها را متوقف نکنید.

چه مدت باید از بریس‌های متحرک استفاده کرد؟

طول کلی دوره درمان متغیر است اما به ندرت بیش از ۱۲ ماه طول می‌کشد. هر چه شما بیشتر از این بریس‌ها استفاده کنید، درمان شما سریع‌تر پیش می‌رود.

هر چند وقت یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

تقریباً هر ۸ هفته یک مرتبه.

استفاده از این تجهیزات چه اثرات دیگری ممکن است داشته باشد؟

طرز تکلم شما تغییر می‌یابد. بریس‌ها را تمام مدت پوشیده و تمرین سخنرانی کنید، به طور مثال یک متن را با صدای بلند در حالی که بریس در دهان شما قرار دارد در منزل بخوانید تا به آنها عادت کنید. پس از چند روز طرز صحیت کردن شما به حالت عادی برمی‌گردد. این حالت عادی بوده و به سرعت می‌گذرد.

مسواک کردن و تمیز کردن بریس‌ها چگونه انجام می‌شود؟

باید سه مرتبه در روز با استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنید. در صورت امکان یک مسواک همراه خود داشته باشید و پس از ناهار دندان‌های خود را مسواک کنید. برای تمیز کردن دندان‌ها، بریس‌ها را از دهان خود خارج کنید. شما باید به طور ملایم مسواک کرده و بریس‌ها را بشورید تا سیم‌ها آسیب نبینند. شما باید قرص‌های تمیزکننده بریس را خریداری کنید.

اگر بریس شکست چه باید کرد؟

هر چه سریع‌تر یک نوبت رزرو کنید. تا رسیدن زمان جلسه دوره‌ای بعدی صبر نکنید زیرا شکستگی، روند درمان شما را کند می‌کند یا به دندان‌های شما آسیب وارد می‌کند. اگر بریس‌های شما به طور مکرر بشکنند ممکن است درمان متوقف شود. از ضربه زدن مکرر به بریس در هنگام خارج کردن آنها از دهان و قرار دادن آنها در دهان خودداری کنید زیرا باعث ضعیف شدن و شکستن آنها شده و طول دوره درمان را افزایش دهد.
آیا در حین ارتودنسی متحرک باید به طور منظم به نزد متخصص ارتودنسی رفت؟(h3)
مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی در طول درمان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا با این کار می‌تواند دندان‌ها را برای پوسیدگی یا مشکلات دیگر مورد بررسی قرار داد.

آیا ارتودنسی برای همه مناسب است؟

قطعاً، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند اقدامات ارتودنسی را انجام داده و اثر آن ربطی به سن و سال بیمار ندارد. در واقع، توصیه می‌شود که کودکان را تا سن ۷ سالگی برای مشاوره نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا هر گونه مداخلات اولیه لازم شناسایی و مشخص شوند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *