ارتودنسی با براکت سرامیکی از جنس آلومینیوم اکسید یا پلی کریستالاین

ارتودنسی با براکت سرامیکی از جنس آلومینیوم اکسید یا پلی کریستالاین

بریس‌های دندانی سرامیکی (که بعضی اوقات به عنوان سفید، استتیک و یا شفاف نامیده می‌شوند) نوعی از تجهیزات ارتودنسی متداول ساخته شده از براکت‌های قابل اتصال به دندان‌ها و آرک وایری هستند که در اطراف آنها قرار دارد.

تفاوت اساسی آنها به این صورت است که براکت استفاده شده در این نوع تجهیزات از ترکیب سرامیک به جای فلز ساخته شده است، به این معنی است که آن‌ها می‌توانند به جای فلز براق، روشن یا به رنگ دندان (سفید) باشند.

توجه: آرک وایر فلزی و باند الاستیک هنوز مورد نیاز است.

لازم به ذکر است که همراه با انواع بریس‌های معمولی، یک آرک وایر فلزی که در سراسر دندان‌های شما قرار دارد وجود دارد. این آرک وایر معمولاً در یک شکاف در هر دندان از طریق یک نوار الاستیک نگهداری می‌شود.

در مورد بریس سرامیکی:

  • آرک وایرهای نقره‌ای اغلب استفاده می‌شوند.

به عنوان بهترین جایگزینی که کمتر مشخص است، سیم‌های “مات” یا “استتیک” (سفید) ممکن است جایگزین آرک وایر نقره‌ای شوند.

بریس‌های سرامیکی یک جایگزین رایج برای بریس‌های قدیمی فلزی هستند. مانند بریس‌های قدیمی، بریس‌های سرامیکی توسط یک متخصص ارتودنسی برای کمک به اصلاح و صاف کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند. مزیت اصلی براکت‌های سرامیکی، ایجاد ظاهری بهتر و خوشایندتر به ویژه از راه دور است. اما با استفاده از این نوع براکت، با معایب و هزینه همراه است.

برای دریافت مشاوره و انتخاب درمان ارتودنسی مناسب در کلینیک تخصصی ما تحت نظر دکتر می‌توانید با شماره ما تماس بگیرید.

بریس‌های شفاف چه هستند؟

بریس‌های شفاف چه هستند؟

بریس‌های شفاف فقط نوع دیگری از بریس‌های سرامیکی هستند. در این مورد، نوع براکت مورد استفاده دارای سطح بالایی از شفافیت در مقایسه با رنگ سفیدتر دندان است (بسیار شفاف است). در موارد دیگر، این دو نوع از تجهیزات ارتودنسی مشابه هستند.

بریس‌های سرامیکی و شفاف از چه موادی ساخته شده‌اند؟

اکثر براکت‌های ارتودنسی سرامیکی از آلومینیوم پلی کریستال یا مونوکریستال (اکسید آلومینیوم، Al2O3) ساخته شده‌اند. تفاوت اصلی بین این دو مواد، وضوح نوری آنها است.

  • براکت‌های آلومینیوم مونوکریستالی دارای ظاهر شفاف‌تر (واضح) هستند. (این ماده نیز گاهی اوقات به عنوان یاقوت کریستالی نامیده می‌شود.)
  • براکت‌های پلی کریستالی رنگ سفیدتر (به رنگ دندان) دارند. این ترکیبات آلومینومی به دلیل داشتن قدرت فیزیکی فوق العاده و خواص نوری و زیبایی شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجا که این سرامیک‌ها غیر متخلخل هستند، به لکه دار شدن و جذب بو مقاوم می‌باشند.

 چه نوعی را باید استفاده کنید؟ بریس سرامیکی یا بریس شفاف؟

انتخاب نوع براکت قابل استفاده برای فرد به این بستگی دارد که کدام نوع با رنگ دندان‌ها بهتر سازگار است. ممکن است نام‌های تجاری متفاوت باشند، و متخصص ارتودنسی اطلاعات لازم را در اختیار شما خواهد گذاشت.

دستورالعمل‌های اصلی برای انتخاب براکت سرامیکی در مقایسه با براکت شفاف

به طور کلی:

  • اگر دندان‌های شما بسیار رنگی باشند، معمولاً براکت‌های شفاف (واضح) معمولاً بهترین ظاهر (حداقل وضوح) را ایجاد می‌کنند.
  • برای دندان‌هایی که دارای رنگ نرمال تا تیره هستند، براکت‌هایی که به رنگ دندان هستند، ممکن است بهتر سازگار باشند.

بریس‌های سرامیکی در برابر بریس‌های قدیمی، معایب عمومی

بریس‌های سرامیکی در برابر بریس‌های قدیمی، معایب عمومی

در حالیکه درمان با براکت‌های سرامیکی بسیار شبیه به آنهایی است که معمولی هستند، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد و درحالی که اکثر مردم احتمالاً هیچ فاکتور دیگری را که در زیر ذکر شده است را در نظر نمی‌گیرند، اما هر بیمار باید حداقل از این مسائل آگاهی داشته باشد.

استحکام کششی (مقاومت در برابر شکستن در هنگام کشش) ترکیبات سرامیکی مورد استفاده برای ساخت براکت‌های ارتودنسی بیشتر از فولاد ضد زنگ (مواد استفاده شده برای ساخت براکت‌های فلزی) است. این قدرت، در عین حال، باعث می‌شود که آنها شکننده باشند.

این امر می‌تواند منجر به بروز تعداد بیشتری شکستگی براکت در طی درمان بیمار و ناراحتی‌های مرتبط با آن شود.

روش‌های ارتودنسی استفاده شده با بریس‌های سرامیکی اساساً همانند زمانی است که از نوع فلزی آن استفاده می شئد. اما از آنجایی که ماهیت آن‌ها شکننده‌تر / حساس‌تر است، ممکن است برخی از اصلاحات درمانی ضروری باشد.

شکستگی براکت

به عنوان مثال، به عنوان یک راه برای به حداقل رساندن خطر شکستن براکت، متخصصین ارتودنسی معمولاً از نیروهای درمانی سبک‌تر استفاده می‌کند. با این حال، انجام این کار به طور معمول بدان معنی است که دندان‌های بیمار با آهستگی بیشتر حرکت می‌کنند و به این ترتیب زمان درمان کلی مورد نیاز برای بیمار افزایش می‌یابد.

اگر یک براکت خراب شود، باید دوباره متصل یا جایگزین شود. این باعث می‌شود ناراحتی برای همه به وجود آید و پیشرفت درمان بیمار را کاهش می‌دهد.

با این حال، می‌توان گفت که با هر نسل جدید از براکت سرامیکی، مشکل شکستگی کمتر و کمتر می‌شود.

اصطکاک براکت

از لحاظ میکروسکوپی بافت سطحی براکت‌های سرامیکی خشن‌تر از فولاد ضد زنگ است، بنابراین ایجاد ضریب اصطکاک بالاتری بین براکت و آرک وایر که از بین آن می‌گذرد، به وجود می‌آید. نتیجه خالص جایی است که آزادی حرکت اجزای تجهیزات گرفته شده و بنابراین مانع حرکت دندان می‌شود.

  • همه موارد شامل حرکات لغزندهٔ بزرگ نیستند. و برای کسانی که این کار را نمی‌کنند، این مسئله خیلی مهم نیست.

(در مواردی که دندان‌ها کشیده شده‌اند، به طور معمول حرکت‌های لغزندهٔ بیشتری برای راندن دندان‌ها به این فضای موجود مورد نیاز است. در مواردی که دندان کشیده نشده است، به این نوع حرکت‌های طولانی مدت احتیاج نخواهد بود.)

  • برخی از طرح‌های براکت سرامیکی به کم کردن مقدار اصطکاک موجود کمک می‌کند. یک راه حل این است که با استفاده از حرارت سرامیک پولیش داده شود.

برخی از انواع طرح‌های براکت، اصطکاک را با افزایش تماس سیم به فلز (براکت‌های سلف-لیگیتینگ یا براکت‌های دیگر که دارای شکاف فلزی هستند) کاهش می‌دهند. با این وجود ماهیت زیبایی این نوع براکتها با وجود قطعات فلزی آنها کم است.

براکت سرامیکی ممکن است بافت نرم را بیشتر تحریک کند

سرامیک به طور معمول در برابر بافت‌های نرم دهان (لب‌ها، گونه‌ها) نسبت به براکت‌های فلزی ماهیتی خشن‌تر دارد. شما باید به تدریج نسبت به این ویژگی عادت کنید یا حداقل یاد بگیرید آن را تحمل کنید. در ابتدا ممکن است کمی تیز یا تحریک کننده باشند.

از براکت سرامیکی نمی‌توان همیشه در دندان‌های ردیف پایین استفاده کرد

سرامیکی که از آن برای ساختن براکت‌های ارتودنسی استفاده می‌شود از مینای دندان سخت‌تر است و در مواردی که در روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرد، ممکن است باعث سایش شود، به طوری که احتمالاً علائم آن قابل توجه است.

به همین علت، پس از بررسی بایت بیمار و ارزیابی نحوه قرار گرفتن دندان‌ها روی یکدیگر، یک متخصص ارتودنسی ممکن است تصمیم بگیرد که نباید از براکت سرامیکی در دندانهای ردیف پایین بیمار استفاده کند زیرا ممکن است تهدیدی برای ایجاد ساییدگی زیاد در آن ناحیه باشند.

یک راه حل ممکن برای رفع این مشکل این است که دندانپزشک بایت بیمار را با قرار دادن قشری از مواد پر کننده روی دندان‌های عقب باز نگه دارد که دندان‌ها را از ضربه زدن به براکت ها هنگام بسته شدن دور نگه دارند.

براکت‌های سرامیکی بزرگ‌تر هستند

براکت‌های ارتودنسی باید به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند نیروهایی را که نیاز به ایجاد حرکت دندان دارند، به وجود آورند. از آنجا که این براکت‌ها حساس‌تر/ شکننده‌تر از انواع فلزی خود هستند، براکت های سرامیکی کمی بزرگ‌تر و حجیم‌تر طراحی شده‌اند.

براکت‌های سرامیکی نیز به آرک وایر نیاز دارند

همانطور که در بالا ذکر شد، براکت‌های سرامیکی هنوز از یک آرک وایر استفاده می‌کنند (سیمی که از سمت جلوی دندان‌های شما و از داخل هر یک از براکت‌ها عبور می‌کند). آرک وایرها برای دیگران قابل مشاهده خواهند بود.

آرک وایرهای مات (سفید)

یکی از راه‌های کاهش ظاهر براق آرک وایر این است که متخصص ارتودنسی یک آرک وایر مات یا دارای پوشش را برای بیمار استفاده کند.

با این وجود، محدودیت‌ها و مشکلات مربوط به استفاده از این آرک وایر جایگزین وجود دارد و متخصص ارتودنسی شما ممکن است علاقه مند به استفاده از آن‌ها نباشد. همچنین در مواردی که این گزینه ارائه می‌شود، هنوز مراحلی وجود دارند که استفاده از سیم نقره‌ای مورد نیاز است.

همچنان باید از باندهای الاستیک استفاده شود

آرک وایری که از دندان‌های عبور می‌کند، از طریق یک باند الاستیک لاستیکی به هر براکت متصل می‌شود.

شما احتمالاً باندهایی را انتخاب خواهید کرد که با بریس‌های شما مطابقت دارند.

اکثر متخصصان ارتودنسی رنگ‌های مختلفی را در زمانی که باندهای الاستیک نصب یا جایگزین می‌شوند، به بیماران خود ارائه می‌کنند. بیماران دارای براکت سرامیکی تمایل دارند که باندهایی به رنگ دندان یا شفاف را انتخاب کنند، به طوری که با ظاهر کلی بریس‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد.

بریس‌های سرامیکی نظارت بر مراقبت خانگی دهان را دشوارتر می‌کنند

تجمع پلاک دندان در اطراف براکت‌های ارتودنسی سرامیکی شفاف یا به رنگ دندان می‌تواند تشخیص را دشوار سازد. در مواردی که روی سطوح دندان باقی می‌مانند، عوارض ضایعات دندانی با لکه‌های سفید ممکن است ایجاد شود.

اگر این مشکل پیش بینی شده باشد (مثل یک کودک یا نوجوان که انتظار می‌رود مسواک زدن آن‌ها صحیح و مؤثر نباشد)، کنتراست رنگی ایجاد شده در اثر قرار دادن براکت‌های متداول فلزی ممکن است تشخیص تجمع پلاک‌ها را آسان‌تر سازد و بنابراین انتخابی عاقلانه‌تر خواهد بود.

تصمیم گیری بین دو نوع بریس

  • وقتی لبخند می‌زنید، می‌خندید، یا صحبت می‌کنید، بریس‌های قدیمی فلزی بسیار قابل توجه هستند. این باعث می‌شود افراد احساس خوشایندی نداشته باشند. این احساسات زمانی که یک رویداد مهم مانند مصاحبه شغلی یا عروسی داشته باشید، می‌تواند حتی بیشتر باشد. بریس‌های سرامیکی کمتر قابل توجه هستند و بنابراین جایگزینی مناسب برای بریس‌های قدیمی به شمار می‌آیند. (انواع دیگر بریس نیز وجود دارد.)
  • بریس‌های سرامیکی دارای براکت ساخته شده از سرامیک یا پرسلین یا در بعضی موارد پلاستیک هستند. براکت‌ها می‌توانند روشن یا به رنگ دیگر و مشابه رنگ دندان‌های شما باشد. بنابراین، آن‌ها معمولاً با دندان‌های شما بسیار بهتر از بریس‌های فلزی سازگار می‌شوند. (افرادی که دندانهای روشن‌تر دارند براکت شفاف بیشتر برای آن‌ها مناسب است، اما اگر دندان‌های تیره‌تر داشته باشید، داشتن براکت‌های رنگی ممکن است گزینه‌ای بهتر باشد.)

قبلاً تنها براکت‌های این نوع از بریس سرامیک بودند در حالی که خود سیم از فلز ساخته شده بود. اما این روزها سیم‌های شفاف نیز در دسترس هستند، و این نوع از بریس‌ها حتی کمتر قابل مشاهده می‌باشند.

میله‌های فلزی برای ویژگی بادوام بودن خود شناخته شده‌اند. در حالی که بریس‌های سرامیکی خشن هستند و از مواد مختلف ساخته شده‌اند. بر خلاف فلز، این ماده می‌تواند شکاف بردارد یا بشکند. بنابراین، اگر شما ورزش‌های خشن و یا فعالیت‌های دیگر را در جایی که تماس با فک و یا دهان ایجاد می‌شود، انجام می‌دهید، ممکن است بخواهید از بریس‌های معمول استفاده کنید تا هزینه‌های تعمیرات را کاهش دهید.

در اکثر موارد براکت‌های سرامیکی گران‌تر از انواع فلزی هستند. بهتر است قبل از آن بودجهٔ خود را بررسی کنید.

برخی افراد ادعا می‌کنند که مواد سرامیکی لب‌های داخلی آن‌ها را تحریک می‌کنند. این امر می‌تواند به دلیل تعامل مواد با دهان آنها باشد، یا به این دلیل که براکت‌های سرامیکی بزرگ‌تر از انواع معمول هستند. در حالی که چنین نوع از ناراحتی نادر است، اگر دهانی حساس دارید، ممکن است یک فاکتور محسوب شود.

بریس‌های فلزی معمول می‌توانند فشار بیشتری نسبت به انواع سرامیکی جدید را تحمل کنند. بنابراین، براکت‌های فلزی برای اصلاح موارد شدیدتر توصیه می‌شوند. بریس‌های سرامیکی همچنین می‌توانند زمان بیشتری را برای ترمیم دندان‌های شما نیاز داشته باشند زیرا تنظیمات باید کمی کوچکتر باشند. به این ترتیب، هر دو نوع بریس با همان اصول کار می‌کنند و برای اکثر موارد به همان اندازه موثرند.

نکته‌ای در خصوص ایجاد لک

در بسیاری از مقالات ایجاد لک به عنوان یکی از مشکلات استفاده از براکت سرامیکی ذکر شده است. قبلاً بریس‌های سرامیکی موجب ایجاد لک می‌شدند (مخصوصاً اگر آنها با پلاستیکی ارزان‌تر ساخته شوند). انواع براکت سرامیکی جدید این مشکل را ندارد.

با این حال، سیم روی بریس به طور معمول در محل خود با نوارهای کوچک لاستیکی به نام لیگاتور نگهداری می‌شود. از این لیگاتور برای هر دو نوع براکت فلزی و سرامیکی استفاده می‌شود. این لیگاتورها می‌توانند لک دارشوند به خصوص اگر شما سیگار می‌کشید یا نوشیدنی‌هایی را که معمولاً دندان‌ها را لک می‌کنند (قهوه، شراب، چای و غیره) استفاده می‌کنید.

بنابراین، آیا شما نیاز به استفاده از بریس دارید؟

برای اکثر مردم، بریس به معنای یک لبخند زیبا است. اما آنها همچنین می‌توانند به کاهش و پیشگیری از مشکلات درازمدت مربوط به سلامت کمک کنند. تمیز کردن و نگهداری دندان‌های ترک خورده یا شلوغ دشوار است و می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و حتی از دست رفتن دندان شود. تراز ضعیف فک یا دندان ممکن است سبب بروز سایش غیرطبیعی دندان‌ها، ناتوانی در جویدن به صورت مناسب و ایجاد فشارش از حد بر بافت لثه و استخوان‌هایی باشد که دندان‌های شما را پشتیبانی می‌کنند. بریس می‌تواند موجب بهبود کارایی و ظاهر دندان‌های شما شود و تمیز کردن آنها آسان‌تر است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *