ارتودنسی با براکت های فلزی، مواد مورد استفاده و عملکرد درمانی آن

بریس‌های ثابت فلزی متداول‌ترین نوع وسایل ارتودنسی به شمار می‌آیند. این روش درمانی از براکت‌هایی استفاده می‌کند که بر روی سطح دندان قرار گرفته و بوسیله سیم‌های فلزی بسیار ظریف به هم متصل می‌شوند. این سیمها که به نام سیم ارتودنسی (آرچ‌وایر) شناخته می‌شوند فشار ملایمی بر روی دندان وارد کرده تا آنها را در وضعیتی مستقیم و مرتب‌ نگه دارند. اگرچه براکت‌های فلزی در قسمت روی دندان قابل مشاهده هستند، در رفع مشکلات دندانی بسیار مؤثر هستند البته هر درمانی علاوه بر مزایایی که برای بیمار دارد ممکن است سبب بروز عوارض و اثرات جانبی نیز باشد که برای مقابله با این عوارض باید قبل از انجام درمان با این عوارض احتمالی آشنا شویم. چنانچه به ظاهر خود اهمیت می‌دهید، می‌توانید از براکتهای شفاف استفاده کنید. اگرچه براکت‌های شفاف کاملاً غیرقابل مشاهده نیستند ولی از براکت‌های فلزی کمتر قابل تشخیص هستند.

فن‌آوری در زمینه ارتودنسی بسیار پیشرفت کرده و در حال حاضر بریس‌های فلزی ظریف‌تر و کوچکتر از قبل ساخته می‌شوند و در نتیجه استفاده از آنها راحت‌تر می‌باشد. برای زیبایی بیشتر می‌توان از بریس‌های رنگی هم استفاده کرد. نوارهای انعطاف‌پذیر کوچکی که در هر براکت برای نگه داشتن سیم استفاده می‌شوند در رنگهای مختلفی وجود دارند. می‌توانید هر ۸ تا ۱۰ هفته در جلسات معاینه رنگ مورد نظر خود را انتخاب و استفاده کنید. چنانچه تمایل دارید که بریس زیباتر به نظر برسد می‌توانید از الاستیک نقره‌ای یا به رنگ دندان استفاده کنید. بریس‌های فلزی برای دندانها در تمامی سنین مناسب بوده و خصوصاً برای دندانهای بسیار کج، مؤثر و مفید هستند. متخصص ارتودنسی از بهترین نوع بریس مناسب دندان هر شخصی استفاده خواهد کرد.

 

امروزه گزینه‌های مختلف ارتودنسی برای افرادی که می‌خواهند از بریس استفاده کنند وجود دارد. از بریس‌های فلزی عادی گرفته تا ترازکننده‌های اینویزیلاین، انتخاب گزینه مناسب دشوار به نظر می‌رسد. بریس‌های فلزی متداول‌ترین نوع بریس برای ارتودنسی به شمار می‌روند. امروزه بریس‌ها بسیار کوچکتر و ظریف‌تر از گذشته ساخته می‌شوند و استفاده از آنها آسان‌تر است. افراد از تمامی سنین برای دستیابی به زیبایی بیشتر از بریس‌های فلزی استفاده می‌کنند. شما می توانید برای آشنایی با روش های مختلف درمان و مزایا و عوارض آنها با یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی و جراح فک مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را با توجه به شرایط انتخاب نمائید.

برای دریافت مشاوره و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی ارتودنسی ما می‌توانید با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

مواد سازنده بریس‌های ارتودنسی


بریس‌های فلزی عادی از فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند. سیم‌های ارتودنسی که در بریس استفاده می‌شوند از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. بعضی از سیمها که در مراحل اولیه درمان ارتودنسی استفاده می‌شوند از آلیاژ نیکل و مس و تیتانیوم و بعضی دیگر از تیتانیوم و مولیبدنوم ساخته می‌شوند. در مراحل بعدی ارتودنسی از سیمهای ساخته شده از فولاد ضدزنگ استفاده می‌شود.

بریس از مواد گوناگونی ساخته می‌شود ولی اصولاً از آلیاژ تیتانیوم در ترکیب با نیکل و/یا کرومیوم ساخته می‌شود. از آلیاژ کرومیوم-نیکل-کبالت هم در ساخت بریس استفاده می‌شود. گاهی از فلزات گرانبها نیز استفاده می‌شود؛ سیستم اینکاگنیتو تنها از طلا برای ساخت براکت استفاده می‌کند. از آلیاژها برای سازگاری زیستی و مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی استفاده می‌شود. سازگاری زیستی به این معنی است که اگرچه ارتودنسی با کنترل التهاب بافتهای پوشاننده دندان (پریودنتیوم) انجام می‌شود، مواد استفاده شده بایستی به گونه‌ای ساخته شوند که به غشاءهای مخاطی آسیب نزده، ضد حساسیت بوده و به بدن بیمار نیز آسیب وارد نکنند.

بریس‌های نقره‌ای

بریس‌های نقره‌ای متداول‌ترین نوع بریس بوده و استفاده از آنها از هر نوع دیگر بریس آسان‌تر می‌باشد. بریس‌های نقره‌ای از فولاد ضدزنگ با کیفیت بالا ساخته شده و بوسیله استفاده از براکت‌ها و سیمهای فلزی باعث استحکام دندانها می‌شوند. سیم بوسیله نوارهای لاتکس بسیار کوچک به نام O-tie به بریس متصل می‌شود.

بریس‌های طلایی

بریس‌های طلایی از بسیاری جهات شبیه بریس‌های نقره‌ای هستند. این بریس‌ها از فولاد ضدزنگ ساخته شده ولی دارای روکش طلا هستند. روکش طلا نسبت به بریس‌های نقره‌ای جنبه زیبایی بیشتری داشته و قیمتشان هم متفاوت است. سیم بوسیله نوارهای لاتکس بسیار کوچک به نام O-tie به بریس متصل می‌شود.

برای کاهش التهاب و آلرژی و تداخل کمتر بریس ها با زبان برای حرف زدن، بریس‌های زبانی Incognito از یک آلیاژ طلا با استفاده از فن آوری پیشرفته طراحی کامپیوتری، در کشور آلمان تولید می‌شود. هر براکت به صورت اختصاصی برای هر دندان طراحی شده و تا حد امکان به صورت مسطح ساخته شده است. این نوع بریس راه حل ارزان تر برای بیمارانی است که تنها نیاز به مرتب کردن شش یا هشت دندان جلویی خود دارند و تقریبا نصف قیمت یک مجموعه کامل را دارند.( از مقاله ارتودنسی پشت دندانی- سایت ارتودنسی سان کلینیک)

لیگاتور الاستیک ( نوارهای لاستیکی)

نوارهای لاستیکی بندهای رنگی بوده که سیم را به براکت متصل می‌کنند. متخصص ارتودنسی این نوارها را در هر معاینه تعویض می‌کند. این نوارهای در رنگهای مختلفی وجود دارند.

آیا سیم و براکت از یک نوع ماده ساخته می‌شوند؟


در بعضی از موارد، براکت و سیم از یک نوع ماده ساخته می‌شوند. البته این مطلب همیشه عمومیت ندارد. سیم ارتودنسی معمولاً از آلیاژ فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود زیرا که یکی از انعطاف‌پذیرترین فلزها محسوب می‌شود، همچنین به علت جنس محکمی که دارد می‌تواند با نیروی کافی در جهت مناسب به دندانها فشار وارد کند. وظیفه سیم ارتودنسی تنظیم جهت صحیح برای ترازبندی دندان‌ها بوده و درنتیجه بایستی محکم و انعطاف‌پذیر باشد؛ آلیاژ فولاد برای این منظور بسیار مناسب است. البته از مواد دیگری هم در ساخت سیم استفاده می‌شود از جمله کرومیوم و نیکل که به عنوان آلیاژ به کار می‌روند.

آیا بریس دچار پوسیدگی می‌شود؟


بریس دچار پوسیدگی می‌شود ولی سرعت پوسیدگی بسیار آهسته است. فلزها همگی دچار پوسیدگی می‌شوند ولی مقاومت فلز در برابر پوسیدگی می‌تواند چنان بالا برده شود که با قرار گرفتن وسایل ارتودنسی به مدت یک سال در ذرات غذا و بزاق دهان هیچ پوسیدگی قابل مشاهده‌ای صورت نگیرد ( مایعات فرساینده همراه با میکروب از جمله مخرب‌ترین مواد موجود به شمار می‌روند). حتی اگر پوسیدگی وجود داشته باشد، زنگ‌زدگی مشاهده نخواهد شد چرا که از آهن در ساخت این وسایل استفاده نشده است. نظافت و نگهداری از وسایل ارتودنسی در حفظ مقاومت آلیاژ مؤثر بوده و از پوسیدگی جلوگیری می‌کند چون که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و باقیمانده غذا می‌شود.

نحوه استفاده از بریس


پس از این که بریس روی دندان قرار گرفت، به طور مداوم بر دندان فشار وارد آورده و این فشار باعث می‌شود که دندان در وضعیت مناسب قرار بگیرد. امکان دارد که در هر جلسه معاینه، پزشک متخصص سیمهای ارتودنسی را محکم‌تر کند. ممکن است بعضی از افراد علاوه بر بریس نیاز به استفاده از نوار لاستیکی یا هدگیر داشته باشند. افرادی که از بریس استفاده می‌کنند ممکن است احساس کند که دندانهایشان کمی لق شده است. این حالت طبیعی و موقتی بوده و پس از استفاده از بریس و قرار گرفتن دندانها در وضعیت صحیح، این حالت برطرف می‌شود.

استفاده از بریس‌های فلزی در تمامی سنین


بریس‌های فلزی همچنان جزو رایج‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین درمانهای ارتودنسی موجود حال حاضر به شمار می‌روند. متخصص ارتودنسی در انتخاب بهترین نوع درمان به شما کمک خواهد کرد.

مزایا و معایب وسایل ارتودنسی فلزی


بریس‌های عادی در مقایسه با گزینه‌های دیگر مانند بریس شفاف یا ترازکننده‌های اینویزیلاین در درمان مشکلات دندانی موثرتر عمل کرده و ارزان‌تر نیز می‌باشند. این نوع بریس به متخصص ارتودنسی اجازه داده تا با داشتن تسلط و کنترل کافی دندانها را به‌صورت جزئی حرکت دهد. بزرگ‌ترین عیب این نوع بریس ظاهر آشکار فلزی آن می‌باشد. ارتودنسی بوسیله اینویزیلاین گزینه بهتری برای افرادی است که نگران زیبایی ظاهری هستند و همچنین امروزه بریس‌ها نسبت به گذشته ظاهر جذاب‌تری داشته و براکت‌ها و الاستیک‌ها در رنگهای متنوعی وجود دارند. با استفاده از این بریس‌ها دیگر نیاز نیست نگران جابه‌جایی تراز کننده‌های دندان باشید.

نحوه مراقبت از بریس


در صورتی که متخصص ارتودنسی تشخیص داد که بریس فلزی گزینه مناسبی برای شما می‌باشد، برای مراقبت از آن باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

از مصرف غذاهایی که برای بریس مناسب نیستند پرهیز کنید : از خوردن مواد غذایی مانند آب‌نبات نرم که نیاز به جویدن زیاد دارند و همچنین از مصرف غذاهای خیلی ترد و سفت خودداری کنید. بعضی از انواع میوه و سبزیجات در میان بریس گیر کرده و بایستی به قطعات کوچکتر تقسیم شوند. متخصص ارتودنسی برای مراقبت از بریس و کاهش احتمال ایجاد حفره، مواد غذایی را به شما معرفی خواهد کرد که باید از خوردن آنها اجتناب کرد.

طرز صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان : مراقبت از دندان اهمیت بسیاری دارد، خصوصاً وقتی که از بریس استفاده شود. استفاده منظم از مسواک و نخ دندان باعث حفظ ظاهر بریس شده و از ایجاد لکه روی دندانها جلوگیری می‌کند. امکان دارد که دندان‌پزشک استفاده از مسواک مخصوص که توانایی تمیز کردن شکافها و سطوح مختلف بریس فلزی را دارد، به شما توصیه کند. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن بریس در ابتدا کمی مشکل بوده ولی با گذشت زمان به راحتی انجام خواهد شد.

به طور مرتب در جلسات معاینه حضور داشته باشید: با مراجعه منظم جهت معاینه، دندان‌پزشک و متخصص ارتودنسی تغییرات لازم را در بریس ایجاد کرده و شما نیز می‌توانید سؤالات و اشکالات خود را برطرف کنید.

استفاده از بریس‌ها برای مدت نسبتاً طولانی ضروری می‌باشد، درنتیجه رعایت دستورالعمل متخصص ارتودنسی در مورد مراقبت از بریس ضروری می‌باشد. با وجود اینکه استفاده از بریس ممکن است کمی ناخوشایند باشد، به محض تمام شدن دوره درمانی، زیبایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

به این پست امتیاز دهید.
ارتودنسی با براکت های فلزی، مواد مورد استفاده و عملکرد درمانی آن
۵ از ۱ رای

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *