انواع ارتودنسی(ثابت و متحرک)و تجهیزات شامل پلاک هاولی وانواع براکت

انواع-ارتودنسی

ارتودنسی شاخه‌ای از علم دندانپزشکی است که دندان‌ها و فک را که در طی مراحل رشد به شکل نادرست قرارگرفته اند اصلاح می‌کند، البته در مراحل بعدی زندگی هم کاربرد دارد. ارتودنسی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از: ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. هم چنین وسایل و تجهیزات مورد استفاده در ارتودنسی شامل این موارد می باشند: لیگاتور یا ماژول، سیم ارتودنسی، براکت، بندهای الاستیک و لاستیکی، بندهای فلزی.

ارتودنسی بهترین راه برای مرتب کردن دندان‌ها و در بعضی مواقع برطرف کردن ناهنجاری‌های فک و چانه می‌باشد. به طور کلی ارتودنسی به دو دسته‌ی کلی ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک دسته بندی می‌شود. زیر مجموعه آنها به طور کلی عبارتند از: ارتودنسی ثابت با براکت فلزی، ارتودنسی ثابت با براکت سرامیکی، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی داخل دندانی یا لینگوال، ارتودنسی شفاف و متحرک و ارتودنسی کاربردی. وسایل و تجهیزاتی که در ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر می‌باشند:سیم، کش‌های ارتودنسی، بریس‌های متحرک.

متخصصان در کلینیک ما آماده ارائه خدمات در زمینه ارتودنسی دندان با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

انواع ارتودنسی


انواع ارتودنسی عبارتند از:

بریس‌های ارتودنسی ثابت یکی از شایعترین و کارآمد‌ترین روش‌های درمانی برای ترمیم ناهنجاری‌های دندان است. این نوع ارتودنسی روی سطح دندان که از قبل آماده شده به فک بالا و پایین متصل می‌شود و تا انتهای درمان ارتودنسی چسبیده است. بریس‌ها کما‌بیش قابل مشاهده هستند،که این مورد برای بیماران بسیار مهم است. ارتودنسی ثابت شامل براکت‌هایی است که با چسب مخصوص ارتودنسی به دندانها، لوله‌ها و یا بندهایی که بر روی اولین مولرهای دائمی قرار می‌گیرند و سیم‌هایی که دندانها را در جهت دلخواه تنظیم می‌کنند، چسبیده می‌شود. سیم‌ها به صورت دوره‌ای و مطابق با طرح درمان تغییر می‌کنند، بیشتر بخوانید .

منظور از ارتودنسی متحرک این است که بیمار می‌تواند بریس را هنگام غذا خوردن از دهان خود خارج کند و پس از آن دوباره سر جای خود بگذارد بنابراین اثر بخشی ارتودنسی متحرک کاملا وابسته به همکاری بیمار می‌باشد. این دستگاه معمولا برای اصلاح فک و اصلاح جزیی دندان استفاده می‌شود. دستگاه ارتودنسی متحرک می‌تواند فقط برای فک بالا تعبیه شده باشد یا برای هر دو فک استفاده شود.دستگاه ارتودنسی متحرک شامل یک صفحه‌ی پلاستکی همراه با سیم است که دندان را با فشار ملایم و به تدریج به حرکت در می‌آورد .

تجهیزات ارتودنسی


تجهیزات ارتودنسی عبارتند از:

نگهدارنده ارتودنسی(پلاک هاولی)

نگهدارنده-ارتودنسی

اگر چه تفکر عموم بر این است که ابزار پلاک هاولی فقط برای حفظ و نگهداری پس از بریس است. اما حقیقت این است که دستگاه هاولی مشکلات بسیاری را به سرعت حل می‌کند، با روش های زیبایی مطابقت دارد، و ارزان است. اغلب اوقات، یک یا دو دندان ناهماهنگ دور از ابزار هاولی هستند و روش‌های زیبایی نمی‌تواند مشکل آنها را به درستی حل کند. در سایر موارد، بیمار در شروع یک رویداد بزرگ مانند یک کار جدید، فارغ التحصیلی یا عروسی و برای اصلاح دندان‌های پیشین، عجله دارند. در این موقعیت‌ها دندان‌ها در چند هفته تا چند ماه به وضعیت بهتری می‌رسند، و بیمار نتایج خوبی در پایان روش‌های زیبایی به دست خواهد آورد. درمان با ابزار هاولی نسبتا ساده است. پذیرش بیمار با توجه به زمان کوتاه و هزینه کم، بسیار زیاد است و درمان را می‌توان در کمتر از یک هفته از آغاز کار شروع کرد. بسیاری از افراد بزرگسال فقط می‌خواهند چند دندان جلو را که هم تراز نیستند، تنظیم کنند.

ابزار

ابزارهای زیادی لازم نیست. لیست بعضی ابزارهای مورد نیاز عبارتند از:

  • انبردست پین دار برای سفت کردن حلقه‌های دندان نیش
  • انبردست ۳ پایه (برای خم کردن سیم‌ها)
  • انبردست‌ها  برای سفت کردن بندهای لبه
  • موچین براکت ارتودنسی برای گرفتن و به کاربردن فنرهای انگشتی
  • مداد علامت گذاری سیم رنگی برای اینکه قبل از خم شدن سیم علامت زده شود.

براکت یا بریس

انواع براکت یا بریس‌های مورد استفاده در ارتودنسی عبارتند از:

بریس‌های فلزی سنتی

بریس-های-فلزی-سنتی

بریس‌های فلزی سنتی هنوز به عنوان محبوب‌ترین روش درمان ارتودنسی هستند، آنها کوچکتر و راحت تر از همیشه هستند. بریس‌های فلزی سنتی یا بریس‌های نقره ای از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند به این دلیل که این فلز بسیار قوی است . ارتودنتیست هر یک از براکت‌ها را با استفاده از یک چسب مطمئن به دندان‌ها متصل می‌کند و سیم ارتودنسی را به شکاف در هر براکت با یک اتصال الاستیک کوچک محکم می‌کنند تا دندانها به آرامی و در طول زمان حرکت کنند. نگران براکت‌های بزرگ و ناراحت کننده نباشید. امروزه بریس‌های فلزی کوچکتر از همیشه هستند. بعضی از آنها می‌توانند با توجه به شدت مسائل ارتودنسی شما حتی سریعتر از آنچه بودند کار کنند. یکی دیگر از پیشرفت‌های جدید در بریس‌ها شخصی سازی است. شما می‌توانید بند‌های مختلف رنگی را در اطراف براکت خود اضافه کنید تا سبک خود را اعمال کنید و رنگ دلخواه خود را نشان دهید. این بندها فقط انتخاب زیبایی شناختی نیستند. بندهای لاستیکی کششی سیم را روی براکت قرار می‌دهند تا کاملا محکم شود.

بریس‌های طلا

بریس‌های-طلا

اگر واقعا بخواهید با مد روز همراه باشید، بریس طلا می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. که از فولاد ضد زنگ درجه یک ساخته شده و با طلا روکش ‌شده است، این بریس‌ها می‌تواند کمی به پیچیدگی درمان ارتودنسی  اضافه کند. رنگ طلا  نسبت به براکت نقره تیره‌تر است، بنابراین با دندان‌هایتان بهتر هماهنگ می‌شود و لزوما به اندازه‌ی براکت نقره‌ای جلب توجه نمی‌کند. تفاوت واقعی بین نقره و طلا فقط رنگ متفاوت آنهاست. این به شما بستگی دارد که کدام گزینه زیبایی شناختی, برای شما مهم‌تر است و چه رنگی را انتخاب می‌کنید به جای اینکه فقط بخواهید خود نمایی کنید. شما می‌توانید بندهای رنگی مختلف را به براکت اضافه کنید تا سیم را برای خودتان شخصی سازی کنید.

بریس‌های شفاف

بریسهای-شفافبراکت‌های بریس‌های شفاف از یاقوت کبود خالص ساخته شده است. هر کریستال با گرما جلا خورده است بنابراین آنها بسیار محکم ،شفاف و صاف هستند. اینها برای افرادی که دندان‌های واقعا سفیدی دارند مناسب است زیرا آنها به خوبی در هم ادغام می‌شوند. بریس‌های شفاف نیز با استفاده از سیم‌های قوسی ارتودنسی و لیگاتورها، دندان‌ها را به تدریج به مکان‌های جدیدشان حرکت می‌دهند.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های-سرامیکی

همانند بریس‎های شفاف، بریس‌های سرامیکی می‌توانند با دندان‌ها ترکیب شوند.بریس‌های سرامیکی هم از براکت‌ها، سیم‌ها و لیگاتورها استفاده می‌کنند، اما براکت‌ها از ترکیب مواد سرامیکی ساخته شده‌اند که هم نیمه شفاف وهم رنگ دندان است.

بریس‌های دیمون یا بریس‌های خودتنظیم

بریسهای-دیمون-یا-بریسهای-خودتنظیم

بریس دیمون روی دندان‌ها همانند بریس‌های فلزی سنتی قرار می‌گیرند و شامل براکت‌ها و سیم‌ها هستند، اما بند الاستیک یا اتصالات فلزی ندارند. در عوض، آنها خود تنظیم هستند و به یک مکانیزم لغزنده خاص متصل می‌شوند که سیم را به براکت‌ها متصل می‌کند. این مکانیسم با دندان‌های شما حرکت می‌کند،و شما نیازی به سفت کردن آنها ندارید و بریس‌ها در زمان کمی نتیجه خوبی می‌دهند.

بریس‌های لینگوال (زبانی)

بریسهای-لینگوال

بریس‌های زبانی هم از براکت‌ها و سیم‌های فلزی استفاده می‌کنند. براکت‌ها بسیار کوچک هستند و در پشت دندان‌هایی که روبروی زبان هستند, قرار می‌گیرند. فرایند قرار دادن آنها پیچیدگی بیشتری دارد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی-نامرئی

تقریبا جابجایی دندان هر بیمار را می‌توان با استفاده از ارتودنسی نامرئی درمان کرد.اسپلینت‌های مصنوعی شفاف و بسیار نازک،و به طور نامرئی دندان‌ها را جابجا می‌کنند. اسپلینت‌ها را می‌توان در طول کل فرایند درمان برداشت. برای خوردن و نوشیدن و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان مطلوب هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. به وسیله روش‌های پیشرفته‌ای که توسط کامپیوتر به کار گرفته می‌شود، این به اصطلاح تراز کننده دندان از پلاستیک شفاف ساخته می‌شود. این روش این امکان را فراهم می‌کند که دندان‌ها بدون هر گونه سیم یا ابزار کمکی تنظیم شوند. بیماران به ندرت متوجه می‌شوند که اسپیلینت استفاده کرده‌اند. بررسی دقیق نشان می‌دهد که بریس نامرئی روش مناسبی برای درمان بیمار است. در بعضی موارد، پزشکان بریس نامرئی را با روش‌های معمول‌تر درمان ارتودنسی ترکیب می‌کنند. به خصوص برای بیمارانی که مشغله زیادی دارند، بریس‌های نامرئی می‌تواند جایگزین بسیار راحت و مفیدی باشد. با این روش درمان، زمان ملاقات با دندانپزشک طولانی نمی‌شود و دوره زمانی بین هر وقت ملاقات افزایش می‌یابد. بنابراین زمانی که دندانپزشک صرف می‌کند به حداقل می‌رسد.با استفاده از شبیه سازی‌های کامپیوتری، بیمار می‌تواند نتیجه نهایی را حتی قبل از شروع درمان ببیند.

فاصله گذار (اسپیسرها)

فاصله-گذار

فاصله گذارها بند های لاستیکی کوچکی هستند که قبل از بریس استفاده می‌شوند. آنها بین دندانها قرار می‌گیرند تا آنها را از هم جدا کنند.

کش‌های ارتودنسی

کشهای-ارتودنسی

کش‌های به منظور ایجاد ارتباط بهتر بین سیم‌های بالا و پایین دهان شما هستند. آنها در طول درمان همانطورکه دندانپزشک تجویز کرده است، به غیر از زمان غذا خوردن یا مسواک زدن، استفاده می‌شوند.

 باز کننده‌های سریع کام

باز-کننده‌های-سریع-کام

این وسیله قسمت بالای دهان شما را باز می‌کند تا آن را با بخش پایین تطبیق بدهد. استفاده از این ابزار درد ندارد و یکبار در روز با کلید کوچکی می‌چرخد.

به این پست امتیاز دهید.
انواع ارتودنسی(ثابت و متحرک)و تجهیزات شامل پلاک هاولی وانواع براکت
۵ از ۱ رای

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *