تجهیزات ارتودنسی نامرئی و به کار بردن پلاک های شفاف و بیرنگ در آن

تجهیزات-ارتودنسی-نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک وسیله‌ جدید ارتودنسی برای درمان بدجفتی دندان‌ها (بد روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین) است که با استفاده از سیم‌های نازک به طور مستقیم بر روی سطوح دندان‌ها بصورت نامرئی متصل می‌شوند. چنین وسیله‌ای قابل مشاهده نیست و برای زبان و بافت‎های نرم مناسب و راحت است، همچنین به لطف مدل سازی این وسیله بسیار شخصی و آناتومیک بوده، و فضای کمتری نسبت به براکت‌ها در دهان اشغال می‌کنند. بنابراین ارتودنسی نامرئی جایگزین درمانی مناسب برای بیمارانی که  نیاز به درمان نامرئی و بدون درد دارند، می‌باشد. در درمان‌های اثرگذارتر و کاربردی دیگر شیوه‌های ساده‌تر جوابگو نخواهد بود و باید از شیوه‌های پیچیده‌تر استفاده شود،  برای مثال افرادی که نیاز به کشیدن و حرکت و تغییر مکان دندان‌های آن‌ها است. همانطور که در روش درمانی براکت‌های سنتی نیز استفاده می‌شوند، استفاده و اتصال پیچ‌های کوچک در ارتودنسی بسیار مفید هستند. روشی که ما پیشنهاد می‌دهیم روشی برای کشیدن دندان و حفظ پایه‌های استخوانی است.

درمان ارتودنسی برای افرادی که به زیبایی چهره و لبخند خود اهمیت می دهند، درمانی بسیار محبوب است. درمان ارتودنسی را می‌توان یک راهکار بسیار مناسب برای داشتن دندان‌های زیبا و مرتب دانست. ارتودنسی نامرئی یکی از متدهای درمانی به حساب می‌آید که می توان با استفاده از آن ناهنجاری‌های دندانی را رفع نمود. ارتودنسی نامرئی بر خلاف سایر روش‌های درمانی ارتودنسی به هیچ گونه براکت و یا سیم ارتودنسی نیازی نخواهد داشت. ارتودنسی نامرئی از پلاک‌های شفاف و بی رنگی تهیه می‌شود که بر اساس شرایط دهانی بیمار در طی یک تصویربرداری ۳ بعدی ساخته و پرداخته می‌شود. این روش درمانی را می‌توان یک درمان مناسب برای کودکان دانست. زیرا عموما ناهنجاری‌های دندانی کودکان پیچیدگی ندارد و در صورتی که به موقع به آن رسیدگی شود، خیلی زود رفع خواهد شد. کودکان در این روش می‌توانند بدون ایجاد زخم و یا آسیب دیدگی دهانی، پلاک‌های مربوطه را در دهان قرار دهند و در زمان خوردن، آشامیدن و نظافت دهان، آن را خارج نموده و سپس مجددا آن را برروی دندان‌ها قرار دهند.

متخصصان در کلینیک ما آماده ارائه خدمات در زمینه ارتودنسی دندان با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

 اینویزالاین چگونه کار می‌کند؟


اینویزالاین مجموعه‎ای از الاینرهای سفارشی ساخته شده است که به راحتی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و به تدریج دندان‌ها را حرکت می‌دهند. هر الاینر دو هفته یکبار عوض می‌شود و سپس با مجموعه‌ی الاینر دیگری جایگزین می‌شود. الاینرها به گونه‎ای طراحی شده‌اند تا فشار روی دندان‌های خاص در مرحله ویژه‌ای از درمان اعمال نمایند و به تدریج هر دندان را به موقعیت دلخواه منتقل می‌کنند.

تجهیزات ارتودنسی نامرئی


وسیله‌ای که برای ارتودنسی نامرئی مورد نیاز است بریس‌های متحرک و شفاف است که به طور سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. هر پلاک ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد. این بریس‌های شفاف یا نامرئی در بسیاری از موارد می‌توانند جایگزین مناسب و نامرئی برای براکت‌ها و سیم‌های معمول در ارتودنسی ثابت باشند. این پلاک‌ها به صورت یک قالب دقیق شفاف با تکنولوژی بالا و با طراحی بسیار دقیق ساخته می‌شوند. پلاک‌ها از شماره‌ یک که وضعیت اولیه و نامرتب دندان‌هاست تا شماره انتهایی که وضعیت نهایی و مطلوب دندان‌ها است، به ترتیب ساخته می‌شوند. تعداد پلاک‌ها بسته به شدت بهم ریختگی دندان‌ها و طرح درمان پزشک متخصص متفاوت است. بیمار می‌بایست به ترتیب (از شماره‌ی یک تا به آخر) هر کدام از پلاک‌ها را به مدت معین بر روی دندان‌ها قرار دهد تا پس از استفاده از پلاک انتهایی، دندان‌ها در حالت مناسب قرار گیرند. در فیلم زیر از سایت دکتر داود عبدالهی متخصص ارتودنسی نامرئی با تهیه اسکن از دندانها آشنا می شوید.

مزایای استفاده از الاینرهای شفاف در اینویزالاین


در ادامه مزایای دیگر اینویزالاین آورده شده است:

تمیز نگه داشتن دندان‌ و لثه‌ها

با استفاده از ارتودنسی که قابل جابجایی است، شما می‌توانید در مقایسه با بریس‌های فلزی دهان خود را بسیار راحت تر و بیشتر بشویید.

داشتن چهره‌ای زیبا و تمیز

اگر درمان ارتودنسی خود را به عنوان موضوعی شخصی در نظر بگیرید و احساس کنید که بریس‌های فلزی برای چهره‌ی شما زیبا و مناسب نیستند، ارتودنسی نامرئی ممکن است برای شما مناسب باشد.

محدودیت‎‎های کمتر در مصرف مواد غذایی

برای محافظت از سیم‌های فلزی و بریس، برخی تغییرات در رژیم ضروری هستند. با استفاده از الاینرهای شفاف، شما می‌توانید سیب گاز بزنید یا از خوردن نان ترد پیتزا لذت ببرید.

آسودگی و راحتی

مواد نرم و قابل انعطافی که در اینویزالاین ساخته می‌شوند، احتمال کمتری وجود دارد که بافت‌های نرم دهان را نسبت به سیم‌ها و براکت‌های فلزی تحریک و اذیت کنند.

حفاظت در برابر ساییدگی دندان

اگر دندان‌های ساییده شده دارید یا عادت به دندان قروچه داشته باشید، الاینرهای شفاف می‎توانند به عنوان محافظان نازک عمل کنند و از دندان‌های شما در برابر سایش بیش از حد حفاظت کنند.

قابلت برداشته شدن کامل

الاینرهای اینویزالاین کاملا قابل جابجایی و برداشته شدن هستند بدین معنی که شما می‌توانید بطور عادی و طبیعی خوراکی بخورید، مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید. هیچ محدودیتی برای مصرف مواد غذایی وجود ندارد. همچنین می‌توانید آن‌ها را در هر زمان مثلا در وضعیتی ویژه یا قراری مهم بردارید. این نوع کاربردها اینویزالاین را بعنوان انتخابی عالی در ارتودنسی برای بزرگسالان ساخته است.

کوتاه شدن مدت زمان درمان

مدت زمان درمان در هر فردی با دیگری متفاوت است، اما میانگین مدت درمان برای بیمارانی که از اینویزالاین استفاده می‌کنند تنها ۱۴ ماه است که بطور قابل توجهی کمتر از میانگین زمان درمان در افرادی که بریس‌های فلزی استفاده می‌کنند، می‌باشد. این تکنولوژی در طول سال‌ها پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و اکنون می‌تواند بسیاری از مشکلات درمانی را حل کند. هنوز برخی از بریس‌های سنتی وجود دارند که انتخابی بهتر برای درمان هستند و تنها یک ارتودنتیست می‌تواند بهترین درمان را برای بیمار مشخص کند.

مقایسه‌ تجهیزات بریس‌ها و اینویزالاین


بریس‌ها و اینویزالاین هر دو به منظور صاف و زیبا کردن دندان‌ها در حین لبخند و سلامت دهان طراحی شده‌اند.

اینویزالاین

اینویزالاین بصورت نامرئی طراحی شده است. الاینر از قالب صاف، راحت، BPA (bisphenol-A) و شفاف استفاده شده که بر روی دندان‌ها بصورت ظریف قرار می‌گیرند و به آرامی دندان‌ها را در جهت درست تغییر حرکت می‌دهند. متخصص با استفاده از اشعه ایکس، عکس‌ها و تجربیات خود برای گرفتن تصویری دقیق  و ۳ بعدی از دندان‌ها استفاده می‌کند و به همین ترتیب تری‌های الاینر را شکل می‌دهد و می‌سازد.

بریس‎‌ها

متشکل از براکت‌های فلزی که به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و با سیم و باندهای لاستیکی کوچک به هم گره خورده و بسته می‌شوند. امروزه می‌توانید براکت‌های بیشتری را با رنگ مینای دندان خود مطابقت دهید (آن‌ها را به صورت گسسته‌تر بسازید)، یا می‌توانید آن‌ها را به صورت رنگی بکشید و دهانتان را زیباتر کنید. برخی تجهیزات بریس شامل:

  • الاستیسیته (باند لاستیکی): این باندهای لاستیکی برای تماس بهتر بین قوس بالا و پایین دهان است. الاستیسیته در بریس‌ها باید زمانیکه توسط دندانپزشک تجویز می‌شود، همیشه استفاده شوند مگر زمانیکه مسواک می‌زنید.
  • بسط دهنده: گسترده کردن قسمت بالای دهان به گونه‌ای که با بخش پایینی دهان مطابقت داشته باشد. این وسیله دردناک نیست و با پیچ‌های تعبیه شده روی آن می‎توان حتی درمنزل شل وسفت کرد.
  • ریتینر یا نگهدارنده: هنگامی که بریس‌ها برداشته می‌شوند، باید از ریتینر استفاده کنید. بعد استفاده از بریس‌ها، ریتینرها باید طبق تجویز پزشک استفاده شوند، به جز زمان غذا خوردن یا مسواک زدن. برای اطمینان از ثابت ماندن لبخند زیبا با دندان‌های مرتب از این وسیله استفاده می‌شود.

چه روش درمانی برای شما مناسب است؟


اینویزالاین و بریس هر دو مزایا و معایبی دارند، بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با متخصص دندانپزشکی برای کسب اطلاعت بیشتر، مشورت کنید. قبل از انتخاب روش درمانی‌ که برای شما مناسب است، نیاز دندان‌های خود را در نظر بگیرید. اینویزالاین و بریس، هر دو انواع مشکلات مربوط به دندان، از جمله فاصله، تراکم دندان‌ها، کراس بایت (در این وضعیت، یک یا چند دندان در سطح داخلی دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند)، آندربایت (وضعیتی که در آن دندان‌ها و فک پایین جلوتر از دندان‌های بالا قرار می‌گیرند)، و اوربایت (وضعیتی که دندان‌های فک فوقانی روی دندان‌های فک پایین را پوشش می‌دهند) را درمان می‌کنند. با صاف کردن دندان‌ها، می‌توانید عملکرد و ظاهر دهان و دندان خود را بهبود بخشید. اما انجام اینویزالاین اغلب به دلیل مزایایی که در بالا اشاره شد، ترجیح داده می‌شوند. هنگامیکه برای لبخند باز و مرتب و زیبا آماده هستید، باید در مورد گزینه‌های پیشنهادی با ما مشورت کنید.

سوالات رایج


چه کسی متقاضی مناسبی برای انجام اینویزالاین است؟

ارتودنتیست یک بررسی دقیق از فک و دندان برای تعیین اینکه آیا اینویزالاین برای شما مناسب است انجام می‌دهد. در مراجعه‌ی اول، ارتودنتیست دندان‌ها و روی هم قرار گرفتنشان را بررسی می‌کند و اشعه ایکس، عکس‌های دیجیتال و اسکن‌های ۳ بعدی داخل دهانی از دندان‌ها می‌گیرد. تمام این اطلاعات برای ارزیابی اینکه آیا شما متقاضی مناسبی برای انجام اینویزالاین هستید کمک می‌کند. ارتودنتیست توضیحات بیشتر در مورد اینکه چگونه تکنولوژی اینویزالاین کار می‌کند و نرم افزار ۳ بعدی برنامه‌ی درمان شما را طراحی می‌کند، می‌دهد.

چگونه می‌توان الاینرها را تمیز کرد؟

از آنجا که الاینرها کاملا قابل جابجایی و برداشتن هستند، براحتی می‌توان تمیزشان کرد. اول از همه، قبل از غذا خوردن یا نوشیدن مایعات بجز آب الاینرها را بردارید. آن‌ها را بعد از برداشتن و دوباره قبل از قرار دادن روی دندان‌هایتان با آب بشویید. این کار باعث تمیز و جلوگیری از بد بو شدن الاینرها می‌شود. یک یا دو بار در روز هنگامیکه دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و نخ دندان استفاده می‌کنید، با همان مسواک دندان خود، داخل و خارج الاینرها را تمیز کنید. همچنین توصیه می‌شود آن‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه در تمیزکننده پروتز دندان قرار داده تا کاملا تمیز بمانند.

هزینه درمان بریس‌های اینویزالاین چقدر است؟

قیمت رایج بریس‌های اینویزالاین معمولا کمی بیشتر از بریس‌های معمولی است. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی قیمت مناسبی  می‌دهند. عوامل دخیل درافزایش هزینه عبارتند از میزان هماهنگی که بین دندان‌هایتان نیاز است تا انجام شود و تعداد الاینرهایی که در طول درمان نیاز دارید.

به این پست امتیاز دهید.
تجهیزات ارتودنسی نامرئی و به کار بردن پلاک های شفاف و بیرنگ در آن
۵ از ۲ رای

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *