معرفی وسایل و تجهیزات ارتودنسی شامل:هوک,فنر مارپیچی و انواع سیم

وسایل ارتودنسیدندانپزشکان طیف گسترده‌ای از خدمات از جمله ترمیم دندان و کارهایی در جهت زیباسازی دندان ارائه می‌کنند. آن‌ها برای انجام این خدمات به انواع وسایل و تجهیزات دندانپزشکی، داروهای بیهوشی، و محصولات دارویی و غیره نیاز دارند. این محصولات شامل انواع بریس‌ها، فنرهای مارپیچی، سیم، باند و هوک هستند.

در فرآیند درمان از ابزار ارتودنسی مختلفی برای درمان انواع مشکلات دندانی و ارتودنسی بهره گرفته می شود. در درمان ارتودنسی ابزارها و وسایل متعددی برای انواع مشکلات دندانی و ارتودنسی بکار می‌رود که این ابزار و وسایل ارتودنسی می‌توانند ثابت و یا متحرک باشند. که در اینجا فهرستی از انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی را برای شما ارائه کرده‌ایم.ازجمله وسایل مورد نیاز در بحث ارتودنسی عبارتند از:بریس,سیم,براکت,هوک, باند و فنر مارپیچی. در این مقاله هرکدام از این وسایل به طور کامل, به منظور آشنایی شما با آن ها توضیح داده شده اند.

متخصصان ما در کلینیک ما آماده ی ارائه خدمات در زمینه ارتودنسی دندان با استفاده از بهترین امکانات به شما می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. شماره تماس ما

آشنایی با انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی


انواع وسایل و تجهیزاتی که در ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

بریس

بریس ها انواع مختلفی دارند که در ادامه هر هرکدام به اختصار معرفی می شوند

بریس‌های فلزی/بریس‌های سنتی

بریس های فلزیاکثر مردم با شنیدن کلمه‌ی بریس  براکت‌ها و سیم‌های فلزی را تصور می‌کنند. با اینحال، براکت‌های جدید نسبت به بریس‌های قدیمی و معروف که سیم‌هایی بودند که بزرگ و در دهان مشخص بودند، کوچک‌تر هستند و کمتر موقع حرف زدن و خندیدن دیده می‌شوند. علاوه براین، آرچ وایر( سیم اصلی که به براکت‌ها متصل شده و از براکتی به براکت دیگر کشیده می‌شود) جدید حرارتی نسبت به گذشته، با استفاده از حرارت بدن خود فرد به حرکت سریع‌تر و با درد کم‌تر دندان‌ها کمک می‌کند.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکیاندازه و شکل بریس‌های سرامیکی شبیه بریس‌های فلزی است، با این تفاوت که بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان یا از براکت‌های شفاف هستند که با دندان هماهنگ و بر روی دندان غیر قابل تشخیص اند. برخی اوقات برای اینکه حتی سیم‌ها هم غیر قابل دیدن باشند، علاوه بر براکت‌ها از سیم‌های همرنگ دندان استفاده می‌شود.

بریس‌های زبانی

بریس‌های زبانیبریس‌های زبانی بجز اینکه براکت‌ها و سیم‌ها در قسمت داخلی دندان قرار می‌گیرند، مانند بریس‌های فلزی سنتی هستند.

اینویزالاین

اینویزالایناینویزالاین شامل مجموعه‌ای از الاینرهای شفاف لاستیکی ۱۸ تا ۳۰ تایی هستند که بر اساس دهان فرد و بصورت سفارشی ساخته شده و مانند قالبی محافظتی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. الاینرها قابل برداشتن هستند و ۲ هفته یکبار باید تعویض شوند.

سیم

مواد آرچ وایر(سیم ارتودنسی) از سیم‌های طلایی، انواع فولاد ضدزنگ، و همچنین سیم‌هایی از جنس نیکل، بتا و مس تیتانیوم تشکیل شده‌اند. شکل آرچ وایر بصورت گرد، مربع و مستطیل و اخیرا بصورت مسطح گسترش یافته است. همچنین بطورقابل توجهی تغییرات شکل آرچ وجود دارد. در طول تکامل آرچ وایرها، همیشه نگرانی‌هایی در مورد اصطکاک بین آرچ وایر و شیار براکت وجود دارد. موقعیت دقیق دندان بسیار مهم است. با اینحال، اگر اصطکاک زیادی بین آرچ وایر و شیار براکت وجود داشته باشد، حرکت دندان‌ها ممکن است مختل شود. در دهه گذشته سازندگان سیم ارتودنسی برای یافتن راه حلی برای کاهش اصطکاک و در عین حال کنترل حرکات دندان تلاش کرده‌اند، همچنین برای تولید سیم‌ها در اندازه‌های دقیق با گوشه‌های تیز و سطحی صاف می‌کوشند.

سیم‌های ارتودنسی نیکل تیتانیوم(NiTi)

مواد آرچ وایر می‌توانند با استفاده از نیروهای ارتودنسی به دندان‌ها منجر به وضعیتی ایده‌آل برای حرکات ایمن، راحت و روان و سریع دندان‌ها شوند. نیروهای کشسان و ارتجاعی بین سیم‌های ارتودنسی از جنس نیکل تیتانیوم ایجاد می‌شود. سطوح سیم‌ها با یکدیگر نیز به منظور کاهش اصطکاک مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوآوری‌ها با نیروهای نور و حرارتی سیم‌های نیکل تیتانیوم آغاز شد. این سیم‌ها در دمای اتاق نرم و انعطاف‌پذیر هستند، و امکان ورود آسان‌تر به شیار براکت را فراهم می‌کنند. همانطور که سیم در دمای دهان گرم می‌شود، فعال‌تر می‌گردد. سیم اولیه نیروهایی را برای شروع حرکت دندان ایجاد می‌کند. امروزه سیم‌های نیکل تیتانیوم برای کاربردهای متفاوت، از کم‌ترین نیرو بروی دندان‌های قدامی تا نیروهای بسیار زیاد بروی دندان‌های خلفی استفاده می‌شوند. این ترکیب منحصر به فرد از فعالسازی نیروی حرارتی است که در هر فرد بسته به آن متفاوت است و از بهترین مواد برای بیماران است. آرچ وایرهای نیکل تیتانیومی همچنین دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری هستند. با اینحال، ممکن است سیم در حین داخل شدن به شیار براکت فشار زیادی تحمل کند. برای هر نوع سیم NiTi محدودیت خمشی وجود دارد. زمانیکه سیم مجبور به رد شدن از شیار با وجود محدودیتی که دارد می‌شود، موجب خم شدن دائمی و ناخواسته‌ی سیم شده که سیم حافظه نمی‌تواند ترمیم شود.

بتا تیتانیوم، مس، و فولاد ضد‌زنگ

نوآوری‌ها در فن آوری پیشرفته‌ی سیم‌ها در آینده‌ نیز ادامه خواهد داشت، سیم بتا تیتانیوم به نظر می‌رسد که سیم میانجی بین سیم‌های NiTi و فولاد ضدزنگ است. این سیم منحصر به فرد نیمی از نیروی فولاد ضد زنگ و دو برابر انعطاف پذیری آن را داراست. علاوه بر این، بتا تیتانیوم را می‌توان در محدودیت‌های خاصی تنظیم کرد تا پزشکان بتوانند فرم‌های آرچ وایر را برای هر بیمار بصورت فردی دربیاورند.beta T  اجازه می‌دهد ساختار قوس نامتقارن، پیچشی، در جهت دندان‌ها و خم‌های زبانی، دهانی و چرخشی باشد با اینحال، حتی با این خم شدن‌ها، بتا T درجه خاصی از انعطاف پذیری را دارد. در این حالت سیم‌های ارتودنسی NiTi مختص فرد ایجاد می‌گردد و باعث وارد کردن سیم بصورت آرام و ملایم و کاهش درد پس از وارد شدن، می‌شود. بتا تیتانیوم مانند پلی از نیکل تیتانیوم به فولاد ضدزنگ است. یکی دیگر از آرچ وایر‌های دیگر NiTi  مس است. این ماده اجازه می‌دهد تا با استفاده از روش ارتودنسی آرچ وایرهای با اندازه بزرگ راحت‌تر وارد شیار براکت شوند. NiTi مس دارای سطحی صاف می‌باشد که براحتی در تیوب دندان آسیا وارد می‌شود. علاوه براین به نظر می‌رسد NiTi مس، مقاومت بیشتری نسبت به سایر سیم‌های نیکل تیتانیوم در برابر خم شدن دائمی دارد.

سیم مربعی

سیم مربعیسیم‌های مربعی در ارتودنسی برای حرکت دندان‌ها ایده‌آل هستند. در گذشته تصور می‌شد سیم‌های گرد لغزش بهتری دارند و کم‌ترین اصطکاک را ایجاد می‌کنند. با اینحال سیم‌های گرد هیچ کنترلی در حرکات پیچشی ندارند و با این وجود سیم‌های مستطیلی برای حرکات پیچشی و حداکثر اصطکاک استفاده می‌شدند.

باند

باند

باندها در ارتودنسی بعنوان وسیله‌ای برای اتصال دندان‌ها و یا برای نگه‌داری آرچ وایر بروی دندان‌های آسیا استفاده می‌شوند. باندها برای دندان‌های آسیا (مولر) و در برخی موارد برای دندان‌های آسیا کوچک (پری مولر) استفاده می‌شوند، جنس آن‌ها از فولاد ضدزنگ و بسیار شبیه به حلقه هستند. باندها در سایزهای مختلف و از ابزارهای دندانپزشکی‌ای هستند که مختص فرد و برحسب سفارش ساخته می‌شوند و به طور موقت بر روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند. باندها ضمیمه‌ای مشابه هوک دارند که اجازه‌ی برداشتن الاستیک یا دیگر وسایل را می‌دهد. آرچ وایر به درون لوله‌ی کوچکی از باند به طرف گونه داخل می‌شود و به حرکت و انعطاف‌پذیری دندان‌های آسیا کمک می‌کند.

شل شدن باندهای ارتودنسی

شل شدن باندهای ارتودنسی بسیار رایج است، بنابراین یادگیری اینکه این باندها چه زمانی شل شده‌اند، بسیار مهم است. باندهای ارتودنسی بطور موقت به دندان‌ها با سیمانی که برای باندها طراحی شده، متصل می‌شوند. از آنجا که سیمان طراحی شده براحتی برداشته می‌شود، باندهای ارتودنسی می‌توانند به سادگی شل شوند. وضعیت‌هایی که موجب شل شدن باندهای ارتودنسی می‌شوند عبارتند از:

  • خوردن و گاز زدن خوراکی‌های جامد و سفت یا آبنبات
  • خوردن آبنبات چسبنده، مانند کارامل یا تافی
  • اتصال اشتباه بین باند و دندان
  • داشتن عاداتی مانند یخ جویدن یا جویدن خودکار و مداد
  • تغییر طرز قرارگیری دندان‌ها بروی هم به علت حرکت ثابت و نحوه‌ی قرارگیری دندان‌ها

زمانیکه باند ارتودنسی شل شد چه باید بکنید؟

زمانیکه باند ارتودنسی شل شد، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه و تماس با ارتودنتیست است. باند شل شده می‌تواند وضعیتی خطرناک باشد. برخلاف براکت ارتودنسی سست که به سیم متصل می‌ماند، باند ارتودنسی سست می‌تواند از دندان جدا شود زیرا بطور کلی باند به سیم توسط الاستیک یا نواری، متصل نیست. اگر باند از دندان جدا شود، می‌توانید آن را ببلعید و یا باعث خفه‌گی می‌شود. به این ترتیب، باند شل به یک خطر جدی تبدیل می‌شود. اگر متخصص ارتودنسی کمی بعد از شل شدن باند ارتودنسی نتواند شما را معاینه کند، کارهای زیر را آن موقع انجام دهید:

  • سعی کنید با استفاده از انگشتان خود یا انبرکی تمیز باند شل شده را خارج کنید.
  • از یکی از نزدیکانتان بخواهید که با استفاده از انتهای مسواک یا انبرکی تمیز باند را از دندانتان در بیاورد. هنگامیکه باند ارتودنسی را خارج کردید، آن را در کیسه‌ی پلاستیکی کوچکی قرار دهید و در مراجعه‎ی بعدی به پزشک با خود ببرید.
  • اگر لثه شما بدلیل سایش سیم که متصل به باند بوده و در حال حاضر جدا شده، تحریک می‌شود با ناخن گیری تمیز سیم را تا آنجا که نزدیک براکت روی دندان آسیا است، و باند از آن جدا شده، بچینید و مقدار کمی از موم ارتودنسی را روی قسمت‌های انتهایی تیز بمالید.

براکت

سیم مربعیبراکت‌ها ممکن است بطور مستقیم به هر دندان یا باندی بچسبند و یا متصل شوند. آن‌ها آرچ وایر را در برابر هر دندانی نگه می‌دارند. آرچ وایر به شیاری که بر روی هر براکت است، متصل می‌شود تا آن را در محل نگه دارد.

هوکهوک یا قلاب اتصال کوچکی روی براکت است که به کش (رابر بند) متصل می‌شود. هوک به راحتی فنرهای مارپیچی بسته یا هر گونه اتصال جانبی دیگر را محکم نگه می‌دارد و می‌توان آن را روی سیم در داخل یا خارج دهان قرار داد.

فنر مارپیچی

فنر مارپیچی برای حفظ، باز کردن یا بستن فاصله بین دندان‌ها، بین براکت‌ها و روی سیم قوسی قرار می‌گیرد.فنر مارپیچی

فنر مارپیچی نیکل تیتانیوم

فنر مارپیچی نیکلجدیدترین فناوری فنر نیکل تیتانیوم با باز و بسته کردن پیچ و نیروی قابل تنظیم فنرهای تیتانیوم است. از مزایای فنرها حافظه شکل بودن آن و کاهش فهرست برداری آن است. با استفاده از دو میله، می‌توانید نیروی دقیق و مورد نیاز برای هر وضعیتی را اعمال کنید. همانطور که این فنرها گسترش می‌یابند (بسته شدن پیچ) یا فشرده می‌شوند (باز شدن پیچ)، نیروها به تدریج افزایش می‌یابند، به این ترتیب نیروی خاصی در اثر گستردگی یا فشرده سازی تولید می‌شود.

فنر مارپیچی فولاد ضدزنگ

فنرهای فولادی ضدزنگ هر دو بر اثر باز و بسته شدن فنر، فشرده و صاف می‌شوند.

 

به این پست امتیاز دهید.
معرفی وسایل و تجهیزات ارتودنسی شامل:هوک,فنر مارپیچی و انواع سیم
۵ از ۲ رای

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *