وسایل, لوازم و ابزار مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی)

ارتودنسی-لینگوال

بریس زبانی یکی از روش‌های درمان ارتودنسی به صورت “نامرئی” هستند که ممکن است متخصص ارتودنسی آن را به شما پیشنهاد دهد. در اکثر موارد، ارتودنسی لینگوال مثل بریسهای معمولی دندان نامرئی به نظر می‌رسد که در پشت (زبان) دندان‌های شما جایگذاری شده است. این ویژگی آنها را از نظر پنهان می‌کند، و از دید دیگران غیر قابل تشخیص می‌نماید. بریس زبانی یک روش درمانی است که در آن تجهیزات (براکت ها، سیم‌ها و الاستیک) برای مرتب کردن مجدد دندان‌ها روی بخش پشتی (زبانی) آن‌ها جایگذاری شده است. با توجه به این موقعیت، گاهی اوقات این نوع از بریسها را به نام ارتودنسی پشت دندانی یا بریس داخلی می‌شناسند. در مقایسه با ارتودنسی نامرئی، بریسهای معمولی “بیرونی” در کنار دندان‌های شما قرار می‌گیرند و نمایان هستند.

بریس زبانی یا لینگوال ارتودنسی پشت دندانی نوع جدیدتری از بریس فلزی است که به سطوح پشتی دندان‌ها متصل می‌شود و برای دیگران قابل تشخیص نیست.

ارتودنسی لینگوال دارای مزایای متعددی نسبت به انواع معمول هستند. مزیت اصلی ازن نوع بریسها ظاهر زیبای آن‌ها است، زیرا بریس زبانی از جلو قابل مشاهده نیست، به طوری که آنها را برای افرادی که نمی‌خواهند از بریسهای معمول بسیار قابل مشاهده استفاده کنند، گزینه‌ای بسیار مناسب می‌کند. علاوه بر اینکه ارتودنسی لینگوال کاملاً نامرئی است، ارتودنسی پشت دندانی عمل اصلاح و ترمیم دندان‌های شما را در بازهٔ زمانی مشابه با ارتودنسی معمول انجام خواهد داد. در بسیاری از موارد، بریسهای معمول برای بیمارانی که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهند و یا دستگاه‌های بادی خاصی استفاده می‌کنند مناسب نیستند، و راحت‌ترین گزینه همان ارتودنسی لینگوال است. بریس زبانی را می‌توان در بیماران با هر سنی استفاده کرد و در بیماران مسن‌تر که می‌خواهند درمان ارتودنسی را بدون استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی معمول و نمایان انجام دهند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

تجهیزاتی که در این نوع ارتودنسی به کار برده می‌شود شامل براکت, سیم, کش و.. می‌باشد که با خواندن این مقاله بیشتر با تجهیزات این نوع ارتودنسی آشنا خواهید شد.

متخصصان ما در کلینیک ما  آمادهٔ ارائه خدمات در زمینهٔ ارتودنسی با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های ما  تماس حاصل فرمایید.

بخش‌های بریس های لینگوال یا پشت دندانی


براکت

براکت

براکتها مربع‌های فلزی کوچک هستند که به دندان‌های جلو و اطراف متصل هستند. آن‌ها مانند دسته‌هایی عمل می‌کنند که به شما اجازه می‌دهد دندان‌ها را حرکت دهید. براکتها به طور مستقیم با مینای دندان با چسب مخصوص باند شده‌اند. براکت از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

براکتهای شفاف

براکت-های-شفاف

براکتهای شفاف براکتهایی هستند که از مواد سرامیکی ساخته شده‌اند تا با رنگ دندان‌ها مطابقت داشته باشد. بعضی از بیماران این نوع براکتهارا ترجیح می‌دهند، زیرا این نوع براکتها موجب می‌شوند تا بریسها بیشتر “نامرئی” به نظر برسند.

باندها

باندها

باندها حلقه‌های فلزی هستند که در اطراف دندانهای آسیا یا پشت دندان قرار می‌گیرند. آن‌ها هر یک دارای یک اتصال فلزی در خارج از محل اتصال به آرک وایرها هستند. باندها با سیمان مخصوص دندان روی آن قرار می‌گیرند.

آرک وایر

آرک-وایر

آرک وایر سیمی است که تمام براکتها و باندها را به یکدیگر متصل می‌کند. این عمل واقعی تراز کردن براکت ها و در نتیجه مرتب شدن دندان‌ها است. هنگامی که آرک وایر خم می‌شود، دندان‌ها به دنبال آن حرکت می‌کنند و جا به جا می‌شوند. هنگامی که فضاها بسته می‌شوند، دندان در امتداد آرک وایر مانند یک مسیر اسلاید حرکت می‌کند.

الاستیک (باندهای لاستیکی)

باندهای-لاستیکی

الاستیک‌ها باند لاستیکی هستند که بیمار آن را از یک براکت یا باند در آرک بالا به یک براکت یا باند در آرک پایین برای ایجاد نیرویی که دندان‌ها را حرکت می‌دهد، می‌کشد. شما می‌توانید از الاستیک‌های رنگی دندان یا آنهایی که بسیار رنگارنگ هستند استفاده کنید. از آن جا که الاستیک‌ها تمایل دارند تا در طول زمان کشش پیدا کنند، اگر آنها را یک بار در روز تغییر دهید، می‌توانند در حرکت دندان‌ها مؤثر باشند. دندانپزشک شما کیسه‌های کوچکی از الاستیک‌ها را به شما خواهد داد تا در صورت نیاز مقدار زیادی از آن‌ها را به صورت ذخیره داشته باشید. استفاده از الاستیک‌ها به گونه‌ای که توصیه شده است، برای گرفتن نتیجه خوب و برای برداشتن بریسها در زمان مناسب ضروری است.

سپاریتور

سپاریتور

جداسازها (یا سپاریتورها) نوارهای لاستیکی کوچکی هستند که برای ایجاد فضای بین دندانهای عقب (آسیا) قبل از اینکه بریس نصب گردد، استفاده می‌شوند. این وسایل بین دندان‌های پشت یا آسیایی قرار می‌گیرند که نیاز به قرارگیری نوارهای فلزی در اطراف آنها وجود دارد. دندان‌ها معمولاً بسیار نزدیک به یکدیگر قرار می‌گیرند. برای ایجاد فضای مورد نیاز ضخامت باند، نیاز به قرار دادن سپاریتورها بین دندان‌های فرد برای حدود یک هفته می‌باشد. جداسازها اندکی دندان‌ها را از هم جدا می‌کنند، بنابراین نوارها می‌توانند در اطراف آنها قرار گیرند.

گسترش دهنده کام یا پالاتال اکسپاندر

گسترش-دهنده-کام

اکسپاندر سریع کام به دندان آسیای بالا متصل می‌شود و یک دستگاه ارتودنسی است که فضای بیشتری را در فک بالا ایجاد می‌کند. اکسپاندر سریع کام اغلب برای ایجاد رابطه بهتر بین فک بالا و فک پایین یا هنگامی که دندان‌های بالا شلوغ یا خارج از قوس دندان مسدود شده‌اند، استفاده می‌شود. این دستگاه زمانی استفاده می‌شود که کودکان هنوز در حال رشد هستند. بافت همبند کودک بین نیمه چپ و راست فک بالا به گسترش پاسخ می‌دهد. فشار ایجاد شده در این مرحله باعث رشد استخوان بین دو سمت راست و چپ فک می‌شود و در نهایت باعث افزایش عرض می‌گردد.

تجهیزات هربست

تجهیزات-هربست

هربست یک وسیله ارتوپدی است که به شیوه‌ای مفید رشد را اصلاح می‌کند. بر خلاف هدگیر که قابل جابجایی است، هربست در محل ثابت شده است. هربست فک پایین را در یک موقعیت جلو نگه می‌دارد تا به افزایش پتانسیل رشد فک پایین کمک کند. اگر چه فک پایین‌تر یک فرد در هنگام استفاده از دستگاه هربست کمی به سمت جلو متمایل است، فرد بیمار قادر به باز کردن و بستن و حرکت دادن دهان خود به طور عادی می‌باشد.

ریتینرها

ریتینرها

ریتینرها برای نگهداری (یا حفظ) دندان‌ها در محل خود پس از برداشتن بریس استفاده می‌شوند و یک بخش ضروری از درمان ارتودنسی موفق محسوب می‌گردند. ریتینرها مورد نیاز هستند زیرا دندان دارای الیافی است که به آنها کمک می‌کند به استخوان وصل شوند. با جا به جا شدن دندان‌ها توسط بریس، این فیبرها کشیده می‌شوند. هنگامی که نیروی ارتودنسی برداشته می‌شود، فیبرها تمایل دارند تا دندان‌ها را به موقعیت‌های قدیمی خود بکشانند. ریتینرها به جلوگیری از این روند کمک می‌کنند و اجازه می‌دهند الیاف زمان لازم جهت سازگاری با موقعیت‌های جدید خود را به دست آورند. هر چه مدت زمان بیشتری از ریتینرها استفاده کنید، احتمال بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی خود یا حرکت کردن آن‌ها کمتر است. اگر شما تمایل داشته باشید، می‌توانید بخش پلاستیکی نگهدارنده را در رنگ‌های مختلف جالبی سفارش دهید! استفاده از ریتینرها پس از برداشتن بریس کاملاً ضروری است، در غیر این صورت دندان‌های شما دوباره به موقعیت قبلی باز خواهند گشت.

ریتینر ثابت

ریتینر-ثابت

ریتینر ثابت از سیم ساخته شده است و در بعضی موارد به داخل دندان‌های جلوی فک پایین اتصال داده می‌شود تا به آن‌ها کمک کند پس از برداشتن بریس ثابت باقی بمانند. گاهی اوقات یک ریتینر ثابت در پشت دندانهای جلویی فک بالا استفاده می‌شود تا فاصله بین دندان‌هایی که بسته شده است را حفظ کند.

قلاب

قلاب

قلاب‌ها ضمیمه‌های کوچک در براکتهایی هستند که برای اتصال الاستیک (نوار لاستیکی) استفاده می‌شوند.

کویل اسپرینگ

کویل-اسپرینگ

کویل اسپرینگ بین براکت ها و بالای آرک وایر قرار دارد.

موم

به بیماران دستور داده می‌شود موم را بر روی یک براکت یا سیمی قرار دهند که موجب تحریک لب یا گونه می‌شود. موم معمولاً فقط برای چند روز اول در زمان نصب بریس مورد نیاز است.

سؤالات رایج درباره بریس های لینگوال یا پشت دندانی


استفاده از هر گونه بریس برخی از قسمت‌های خاص از شیوه زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آن جا که ارتودنسی لینگوال در سطح داخلی دندان‌های شما قرار می‌گیرد، ممکن است نسبت به ارتودنسی‌های معمول دورهٔ درمانی کمی بیشتر طول بکشد. مسائلی از قبیل گیر کردن مواد غذایی و زبان بین بریسها وجود خواهند داشت اما اکثر بیماران به طور کامل در طی چند روز با بریس زبانی سازگار خواهند شد. بیماران دارای ارتودنسی لینگوال می‌توانند نسبتاً طبیعی غذا بخورند، اما اجتناب از غذاهای خاص و تنقلاتی مانند آدامس یا شکلات چسبناک نیز مهم است.

با استفاده از فشارملایم اما مداوم ارتودنسی لینگوال، به صاف شدن دندان‌هایتان کمک می‌کند. پس از درمان شما باید تفاوت‌های زیبایی را در ظاهر دندان‌های خود مشاهده کنید و هر گونه مشکل مرتبط با شلوغی، فاصله، اوربایت یا آندربایت باید اصلاح شود.

ارتودنسی نامرئی معمولاً هزینه بیشتری نسبت به انواع ارتودنسی معمول دارد. زیرا درمان نیاز به آموزش تخصصی، براکتهای سفارشی و تکنولوژی طراحی کامپیوتری دارد.

در مرحله اول، دندانپزشک شما باید زبانتان را به قالبی فشار دهد تا طرحی از آن را به دست آورد. این قالب سپس به یک آزمایشگاه تخصصی فرستاده می‌شود که در آن هر براکت مربوط به ارتودنسی نامرئی شما به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا متناسب با دندان‌های شما باشد. به منظور کمک به صحیح بودن شکل براکتها، آن‌ها معمولاً در موم قرار می‌گیرند و در داخل یک اپلیکاتور پلاستیکی نگهداری می‌شوند. در طی جلسات ملاقات بعدی، دندانپزشک براکتها را به عقب دندان‌هایتان انتقال می‌دهد و با استفاده از سیمان آن‌ها را ثابت می‌کند. معمولاً برای نظارت بر پیشرفت درمان شما چندین بار مراجعه به دندانپزشک الزامی است.

به این پست امتیاز دهید.
وسایل, لوازم و ابزار مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی)
۵ از ۱ رای

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *